31. března 2009 10:11 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

V zahraničí dlužíme už bilion a půl

Česko dluží tolik, kolik celá ekonomika vydělá skoro za půl roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko dluží tolik, kolik celá ekonomika vydělá skoro za půl roku. | foto: Lidové noviny

PRAHA Zahraniční dluh České republiky, což je suma závazků se stanovenou lhůtou splatnosti na konci roku 2008, vzrostl na 1,556 bilionu korun a představoval tak 42 procent hrubého domácího produktu (HDP). Jak uvedla ČEská národní banka, meziročně dluh stoupl o 181,2 miliardy korun.

Zahraniční zadlužení rostlo především v podnikovém sektoru, jehož podíl na celkovém zahraničním dluhu je krůček od padesáti procent. Další třetinu pak dluží bankovní sektor včetně ČNB, vládní podíl na dluhu klesl na pětinu. Tento pokles zahraniční zadluženosti vlády souvisel s úbytkem vládních cenných papírů v portfoliu zahraničních investorů.

"Úroveň zahraničního dluhu v poměru k velikosti ekonomiky i s ohledem na jeho strukturu nepředstavuje pro ČR problém," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Český zahraniční dluh tak podle něj nedosahuje ani jedné poloviny zahraničního dluhu Maďarska, se kterým bývá ČR někdy v zahraničních médiích srovnávána. "ČR si tak dlouhodobě udržuje umírněnou úroveň zahraničního zadlužení, které nepředstavuje problém z hlediska jeho financování," dodal.

Splátky dluhové služby z dlouhodobých závazků podle stavu ke konci minulého roku jsou rovnoměrně rozloženy v následujících letech a převážná část dlouhodobých závazků je splatná po roce 2012 v časovém horizontu až do roku 2036, uvedla ČNB.

Schodek investiční pozice ČR vůči zahraničí v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 44,9 miliard korun na 1,603 bilionu Kč. V meziročním nárůstu schodku o 188,2 miliardy Kč se promítlo zejména navýšení stavu zahraničních přímých investic v České republice.

ČTK