Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Válka o dozor nad jídlem: úředníci se škrtům brání

Ekonomika

  7:30
PRAHA - Ministerstvo zemědělství chce snížit počet dozorových orgánů. Inspektoři se však snaží zachránit si místa.

Zda je nákaza v České republice, nyní ověřuje potravinářská inspekce. foto: ČTK

Jíme šmejdy. Česko zaplavují nekvalitní potraviny. Cizí šunt v českých kšeftech. Tak znějí v poslední době titulky v médiích. Lidé se dozvídají, jak neutěšený je stav zboží, při jehož nákupu musí sahat do peněženek stále hlouběji.

Státní inspektoři dodávají nová a nová zjištění o nekvalitních potravinách v tuzemských obchodech. A to přes skutečnost, že sortiment v regálech obchodních řetězců i jeho dodavatelé se výrazně nemění.

Za prudkým nárůstem odhalení tak podle všeho nestojí zhoršující se kvalita, ale zvyšující se aktivita inspektorů. Ministr zemědělství Petr Bendl totiž plánuje výraznou restrukturalizaci dozorových orgánů.

INFOGRAFIKA: Ohrožené zemědělské inspekce

urady

Těch momentálně působí na trhu sedm, zaměstnávají kolem dvou tisíc lidí. Bendl podle několika nezávislých zdrojů plánuje již v příštím týdnu představit plán, který by počet dozorových orgánů snížil na tři.

Jeden by se zaměřoval na kontrolu kvality potravin, druhý na veterinářskou oblast a třetí na zemědělství. Bendl v úterý svůj plán neupřesnil. Celý den nezvedal mobilní telefon.

Podrobnosti o konsolidaci dozorových úřadů nesdělil ani mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček. Pouze připustil, že Bendl „již dříve avizoval, že chce zefektivnit fungování kontrolních orgánů“.

To, že se inspektoři potravin v poslední době aktivizují, potvrdil také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. „Zvýšila se frekvence kontrol, tím je jasné, že musejí najít více prohřešků,“ řekl Juračka.

Podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michala Spáčila provádí 207 inspektorů zhruba stovku kontrol denně, za rok pak 36 tisíc. „Kontroly probíhají i o víkendech a v nezvyklých časech,“ řekl Spáčil.

V prvních dvou měsících letošního roku podle něj vzrostl počet podnětů na nekvalitní potraviny a klamavé praktiky prodejců zhruba více než dvaapůlkrát. „Od počátku roku jsme obdrželi již přes tisíc podnětů,“ uvedl Spáčil.

Některé z těchto podnětů by mohli podávat na své levnější zahraniční konkurenty také zástupci domácích potravinářských firem. Obávají se totiž, že v případě plánovaného zvýšení daně z přidané hodnoty dojde k výraznému zdražení domácí produkce a k jejímu nahrazování méně kvalitními výrobky ze zahraničí.

Zástupci obchodních řetězců tvrdí, že nedávno zjištěné závady jdou zejména na vrub pochybení prodavačů. Inspektoři našli v Tesku a také v Bille a v Kauflandu prošlé potraviny s přelepeným datem trvanlivosti.

„Zaznamenali jsme selhání lidského faktoru,“ uvedla mluvčí řetězce Tesco Eva Karasová. „Jednalo se o výjimečný případ, kde selhal jedinec,“ řekl mluvčí Kauflandu Michael Šperl. Zástupci řetězců zdůrazňují, že sami provádí kontrolu dodávaných výrobků. „Produkty našich vlastních značek necháváme pravidelně testovat v akreditovaných laboratořích a prochází i pravidelnými senzorickými testy,“ řekla mluvčí řetězce Billa Gabriela Bechyňská.

Četnější výskyt prošlých potravin v regálech řetězců souvisí podle Juračky s nižší poptávkou zákazníků v období ekonomické stagnace. „Obchody chtějí mít i v této době plné regály. Zboží s nízkou záruční lhůtou se ale často nestíhá prodat a prodavači někdy nevěnují dostatečnou pozornost jeho obměně,“ říká Juračka.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...