Čtvrtek 16. července 2020svátek má Luboš 19 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Varování: Česko může přijít o 108 miliard z EU. Čerpá příliš pomalu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Česko patří v čerpání peněz z evropských fondů k nejpomalejším ze zemí Evropské unie, navíc může v končícím programovém období 2007 až 2013 přijít podle nejhoršího scénáře až o 105 miliard korun na projekty financované z těchto fondů. Vyplynulo to ze zprávy EU report 2015, zveřejněné Nejvyšším kontrolním úřadem (NKÚ).

Podle ministerstva financí ale za letošní pololetí země získala z rozpočtu unie o 126,8 miliardy korun více, než do něj odvedla. To je za pololetí vůbec nejvyšší suma od vstupu ČR do EU v roce 2004.

Česko v pololetí dostalo z unijního rozpočtu 150,5 miliardy korun a odvedlo do něj 23,7 miliardy korun. Země tak zůstala stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU. Za pozitivní bilancí stojí zejména nárůst čerpání peněz ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, uvedlo ministerstvo.

Nedočerpané miliardy

V roce 2013 Česko však nedočerpalo z fondů EU 11,4 miliardy korun, loni dalších 8,5 miliardy korun. Letos musí podle NKÚ vyčerpat zhruba 215 miliard korun, což je 30 procent částky, kterou mělo k dispozici za celé sedmileté programové období. Všechny projekty přitom musí být dokončeny a proplaceny nejpozději do konce letošního roku.

Úřad v letošní verzi zprávy o finančním řízení prostředků EU v ČR uvedl, že nejkrizovější varianta hovoří o nedočerpání až 85,1 miliardy korun v roce 2015, což by znamenalo celkové nedočerpání za roky 2013 až 2015 ve výši 105 miliard korun. Prezident NKÚ Miloslav Kala tento scénář ale zmírnil. „V současné době se odhady pohybují v rozpětí 35 až 105 miliard korun. Náš zpřesněný odhad uvádí částku přes 40 miliard korun,“ uvedl Kala.

Zpoždění v čerpání

Za problémy v čerpání evropských dotací Kala vidí výrazné zpoždění v zahájení čerpání peněz způsobené zdlouhavými schvalovacími procedurami, roztříštěností a častými úpravami pravidel a metodik. Na chyby v čerpání peněz poukazovala Evropská komise i NKÚ.

 Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zpoždění v čerpání unijních peněz způsobily chyby předchozích vlád už na počátku programového období. Cílem současného kabinetu je, aby se pesimistické očekávání ohledně nedočerpání peněz nenaplnilo, uvedl Sobotka.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) současně uvedl, že na dnešních údajích ohledně evropských peněz za letošním pololetí je vidět, jak se od nástupu koaliční Sobotkovy vlády „dramaticky povedlo zvýšit čerpání peněz z EU“. „A díky tomu máme i přebytkový rozpočet,“ doplnil Babiš.

V období 2007 až 2013 mohlo Česko z Bruselu získat 26 miliard eur, tedy přibližně 703 miliard korun. Od vstupu do EU v květnu 2004 Česko zaplatilo do rozpočtu Evropské unie 411 miliard korun a získalo z něj 948 miliard korun. Celkově země získala z EU o 537 miliard korun více, než do něj odvedla.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Velký test s NUK: Napište si o hrnky Mini Magic Cup a Magic Cup
Velký test s NUK: Napište si o hrnky Mini Magic Cup a Magic Cup

Zajistěte svému děťátku pravidelný pitný režim. Přihlaste se do testování s NUK a získejte veselé hrnky Mini Magic Cup a Magic Cup, které umožňují pohodlné pití i těm nejmenším dětem.