1. března 2009 11:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Ve Francii opět platí franky

Sedm let po zavedení eura mohou Francouzi znovu platit franky. Alespoň v supermarketu v městečku Ales v jižní Francii, který bude až do konce března přijímat od svých zákazníků i dávno neplatnou měnu.

"Centrální banka přijímá starou měnu do roku 2012, pro spoustu lidí by to ale znamenalo cestovat daleko," vysvětlil v listu Le Parisien šéf supermarketu Sébastien Robert-Verd. "Nabízíme jim tak dodatečnou službu," dodal.

V době finanční krize se prý toto rozhodnutí hodí mnoha lidem, kteří mají doma ještě uschovány bankovky staré měny. Jedna starší dáma dokonce prý přišla s šesti tisíci starými franky ještě z 50. let 20. století. Tyto staré bankovky, které mezitím už nahradily nové franky, už nicméně vyměnit nelze.

Podle agentury DPA je ve Francii poměrně běžné, že ceny ve francích jsou i nyní, tedy sedm let od zavedení společné evropské měny, na účtech uvedeny ve stejné velikosti jako ceny v eurech.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...