Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Pár dnů po zřícení haly: vědci oznámili, že vyvinuli systém hlídající zatížení střech

Ačkoli pád konstrukce střechy byl poměrně rychlý, všem se podařilo z haly... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ačkoli pád konstrukce střechy byl poměrně rychlý, všem se podařilo z haly... | foto: ČTK

BRNO Obce a vlastníci budov, kteří mají obavy z kritického zatížení střech sněhem, mohou využít monitorovacího zařízení, které vyvinuli brněnští vědci z Vysokého učení technického (VUT). Náklady na jeho pořízení vyjdou na jednotky procent z ceny stavby.

Pro lepší představu: v případě, že stavba stála deset milionů korun, je to zhruba 100 tisíc korun.

Systém je aktuální i kvůli neštěstí v České Třebové, kde se v sobotu zřítil strop nové sportovní haly. Nikomu se nic vážného nestalo a všem osmi desítkám lidí se podařilo utéct. Halu stavěla stavební firma Profistav Litomyšl.

Podle projektanta stavby Tomáše Friše není jasné, proč se střecha zřítila. Konstrukce byla z dřevěných vazníků, což je podle něj obvyklý způsob výstavby. Na střeše haly leželo před zhroucením střechy zhruba 25 centimetrů sněhu.

Štěpánek si netroufá tvrdit, co mohlo být příčinou neštěstí v České Třebové. „Bylo by to ode mne nekorektní,“ řekl vedoucí Ústavu betonových a zděných konstrukcí VUT Petr Štěpánek.

Podle něj jde zařízení brněnských vědců osadit jen na dobře navržené konstrukce. Monitorovací zařízení sleduje, jak se konstrukce chová, a údaje srovnává s matematickým modelem střechy. V okamžiku, kdy se blíží naměřené hodnoty předem spočítaným kritickým limitům, systém vyhodnotí situaci jako vážnou a upozorní uživatele, že další sněžení by mohlo střechu poškodit.

V České Třebové se zřítila 14. ledna večer střecha nově otevřené sportovní haly
U zřícené střechy nové haly v České Třebové zasahují hasiči

„Uživatel tak může včas sníh zcela nebo částečně odklidit. Pro majitele je to ve výsledku lepší než střechu rekonstruovat,“ uvedl vědec.

Systém od brněnských vědců zatím využívá pavilon D brněnského výstaviště, kde vznikla popularizační expozice Moravian Science Centre. Má ho i letiště v Ostravě-Mošnově. Třetí je podle Štěpánka v projekční přípravě.

Vědec nevyloučil, že po kolapsu střechy v České Třebové zakázek přibude. Podle něj se systém hodí zejména na starší střechy. Například střešní konstrukce v nížinách bývaly dříve dimenzované na 50 až 60 kilogramů sněhu na metr čtvereční, nyní je to 80 až 90 kilogramů. Přizpůsobit staré střechy novým normám a zesílit všechny konstrukce by však znamenalo obrovské náklady.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?