8. dubna 2009 10:07 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vedení lidovců má na letní vládu podmínky

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek na zasedání předsednictva strany.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek na zasedání předsednictva strany. | foto: ČTK

PRAHA Lidovci trvají na tom, že se nebudou podílet na současných jednáních o úřednické vládě. Předsednictvo strany se ve středu usneslo, že KDU-ČSL je připravena k dalšímu jednání s demokratickými stranami o sestavení vlády s mandátem do předčasných voleb za předpokladu, že současná vláda v demisi dokončí české předsednictví Evropské unie.

Předsednictvo KDU-ČSL také zdůraznilo, že z pondělního usnesení celostátní konference vyplývá, že rozhodnutí o případné podpoře nové vlády bude založeno až na základě programového prohlášení vlády. Usnesení předsednictva novinářům přečetl předseda strany Jiří Čunek.

Postoj křesťanských demokratů dnes ostře kritizoval předseda ČSSD Jiří Paroubek.

"My celkem nechápeme, proč je takový zájem o hlasy KDU-ČSL, když my říkáme vyřešte to, když to bude dobré řešení pro tuto zemi, tak ho podpoříme, ale na nás se v tuto chvíli neobracejte, protože jsme přesvědčeni, že je to proti zájmům České republiky," vzkázal Čunek sociálním demokratům, ODS a Straně zelených.


Lidovci se v úterý nepohodli na zasedání poslaneckého klubu, část z nich je ochotna podpořit dohodu o úřednické vládě, která vznikla v neděli navečer mezi koaličními stranami a ČSSD. Dohoda počítá s nástupem úřednické vlády pod vedením dosavadního šéfa Českého statistického úřadu Jana Fischera 9. května.

Kalousek toho má dost
S části vedení strany se na klubu pohádal ministr financí Miroslav Kalousek. Oznámil také, že už nebude za lidovce kandidovat. Podle Čunka strana nijak nebude řešit, zda některý z poslanců podepíše dohodu mezi ODS a ČSSD.

"Nechceme se k tomu vyjadřovat. Jsme přesvědčeni, že toto usnesení je dostatečně jasné tak, aby bylo zamezeno jakýmkoli vysvětlením ze strany kohokoli," řekl Čunek s tím, že se blíží sjezd a jednotlivé krajské konference, kde tato skutečnost bude případně zohledněna.

"V kolektivu, ve kterém o něco jde, je vždy problém, že se tam najdou lidé, kterým o nic nejde," komentoval Čunek Kalouskův postoj. "My se domníváme, že v tuto chvíli nemůžeme ani nechceme tuto situaci řešit," dodal. Podle Čunka může KDU-ČSL působit navenek rozháraně, nicméně nehrozí, že by se strana rozpadla. "My k takovým krokům nepotřebujeme přistupovat, předsednictvo absolutně," reagoval Čunek na dotaz, zda lidovci případné rebely vyloučí.

Podle místopředsedy KDU-ČSL Davida Macka stojí většina členské základny za pondělním usnesením celostátní konference. Koaliční partneři lidovcům vyčítají, že se KDU-ČSL distancuje od nového kabinetu kvůli předčasným volbám a nechce nést odpovědnost. KDU-ČSL se hájí tím, že ani jeden její poslanec nehlasoval před dvěma týdny pro nedůvěru vládě, takže strana pád kabinetu nezavinila. S opozicí tehdy hlasovala dvojice poslanců zvolená za ODS a dvě poslankyně zvolené za Stranu zelených. Soňa Remešová

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!