28. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

VEJMĚLEK: ČNB po dvou letech sníží sazby

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

Kvůli struktuře, která ukázala na dramatický propad domácí poptávky – investiční aktivity i spotřeby domácností. Ekonomiku táhla pouze zahraniční poptávka, kde se ovšem zvyšují rizika jejího znatelného oslabení. Z pohledu centrální banky se jako jediné významnější proinflační riziko jeví slabší kurz koruny.

Vzhledem k ukotveným nízkým inflačním očekáváním však slabá koruna nepředstavuje inflační problém. Naopak je to v podstatě jediný kanál, přes který uvolněná měnová politika ekonomice pomůže. Na samotné nízké úrokové sazby je firemní sektor spíše necitlivý. Pokud není poptávka a stabilní prostředí a pokud jsou očekávání pesimistická, ani nízké úrokové sazby firmy k investiční aktivitě nepřimějí.

Bankovní rada ČNB se již zítra sejde k projednání měnové politiky. Po více než dvou letech stabilních úrokových sazeb se s největší pravděpodobností dočkáme snížení klíčové úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 0,50 %, což bude znamenat dosažení nového rekordního minima. Centrální banka by ovšem tímto krokem v podstatě nikoho překvapit neměla. Očekávají ho jak finanční trhy, tak i ekonomičtí analytici. Sama centrální banka na tento krok ekonomické subjekty připravila. Na minulém, květnovém zasedání totiž zveřejnila aktualizovanou makroekonomickou prognózu, která byla konzistentní s poklesem úrokových sazeb.

Od minulého měnově politického zasedání se navíc nakumulovala celá řada protiinflačních rizik. Z domova se jedná především o zveřejněné národní účty za první čtvrtletí. Výsledek přinesl zklamání jak kvůli celkovému výraznému poklesu reálného HDP, tak především

Jan Vejmělek, analytik Komerční banky

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?