28. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

VEJMĚLEK: ČNB po dvou letech sníží sazby

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

Kvůli struktuře, která ukázala na dramatický propad domácí poptávky – investiční aktivity i spotřeby domácností. Ekonomiku táhla pouze zahraniční poptávka, kde se ovšem zvyšují rizika jejího znatelného oslabení. Z pohledu centrální banky se jako jediné významnější proinflační riziko jeví slabší kurz koruny.

Vzhledem k ukotveným nízkým inflačním očekáváním však slabá koruna nepředstavuje inflační problém. Naopak je to v podstatě jediný kanál, přes který uvolněná měnová politika ekonomice pomůže. Na samotné nízké úrokové sazby je firemní sektor spíše necitlivý. Pokud není poptávka a stabilní prostředí a pokud jsou očekávání pesimistická, ani nízké úrokové sazby firmy k investiční aktivitě nepřimějí.

Bankovní rada ČNB se již zítra sejde k projednání měnové politiky. Po více než dvou letech stabilních úrokových sazeb se s největší pravděpodobností dočkáme snížení klíčové úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 0,50 %, což bude znamenat dosažení nového rekordního minima. Centrální banka by ovšem tímto krokem v podstatě nikoho překvapit neměla. Očekávají ho jak finanční trhy, tak i ekonomičtí analytici. Sama centrální banka na tento krok ekonomické subjekty připravila. Na minulém, květnovém zasedání totiž zveřejnila aktualizovanou makroekonomickou prognózu, která byla konzistentní s poklesem úrokových sazeb.

Od minulého měnově politického zasedání se navíc nakumulovala celá řada protiinflačních rizik. Z domova se jedná především o zveřejněné národní účty za první čtvrtletí. Výsledek přinesl zklamání jak kvůli celkovému výraznému poklesu reálného HDP, tak především

Jan Vejmělek, analytik Komerční banky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.