25. září 2013 10:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

VEJMĚLEK: Německo a nové výzvy

Německá ekonomika hlasí další dobré zprávy pro české firmy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá ekonomika hlasí další dobré zprávy pro české firmy | foto: Shutterstock

Konkurenceschopná a inovativní německá ekonomika prošla globální finanční i evropskou dluhovou krizí bez výraznějšího zakolísání. S velkou pravděpodobností bude i v nadcházejícím období schopna nadále těžit ze stabilizovaných veřejných financí, reformovaného trhu práce, absence spekulativních bublin či vysokého privátního zadlužení a velmi diverzifikovaného exportu.

Znamená to, že nový německý kabinet bude z národohospodářského pohledu pouze vládou udržovací? Nikoliv. Ani Německo se neobejde bez strukturálních reforem. Bez nich je v dlouhodobějším horizontu konkurenceschopnost a síla růstu ohrožena.

Markantní je zanedbání investic uvnitř německé ekonomiky; ty v uplynulých letech mířily především do zahraničí. Jako podinvestované se jeví zejména infrastruktura, energetika a vzdělávání. Vláda se též musí zaměřit na odstraňování bariér a strnulostí ve sféře služeb, která za sektorem zboží v konkurenceschopnosti výrazně zaostává.

ČTĚTE TAKÉ:

Tikající bombou je i v případě Německa demografický vývoj, a to zejména ve vztahu k trhu práce. Palčivý je již dnes a v dalších letech tento problém dále naroste, když mezi lety 2016–25 odejde z německého trhu práce 200 tisíc lidí. Vláda tak bude muset vytvořit vhodné politiky na zvýšení zaměstnanosti žen a imigrantů. A v neposlední řadě se i v Německu jedná o veřejné finance.

Bez reforem by mohl spadnout potenciální růst německé ekonomiky podle odhadu ekonomů Société Générale do konce dekády pod jedno procento. To by samozřejmě dopadlo i na středoevropské země včetně českého hospodářství.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz