28. června 2009 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Veleba: Nízké ceny mléka možná připraví o práci až 2000 lidí

Jan Veleba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Veleba. | foto: Lidové noviny

PRAHA V zemědělství a navazujících oborech by letos kvůli nízkým výkupním cenám mléka mohly přijít o práci až 2000 lidí. Uvedl to v pořadu Otázky Václava Moravce prezident Agrární komory Jan Veleba s tím, že by zároveň bylo vybito asi 20.000 krav.

V oboru pracuje kolem 40.000 lidí. Zemědělci v pondělí kvůli nízkým cenám zablokují dopravu na dvou desítkách místech v Česku. Letos podle Veleby utrží kvůli cenám mléka o 4,5 miliardy méně než loni. Nyní se cena mléka pohybuje v Česku kolem šesti korun za litr, před rokem to bylo více než devět Kč.

Do pondělní akce se má podle dostupných informací zapojit nejméně 200 traktorů a stovky osobních a nákladních aut.

"Protesty chceme upozornit na to, co se stane, až zmizí krávy, odejdou pracovníci, přestaneme být soběstační v produkci mléka a zůstanou zde zelené plochy bez využití," uvedl Veleba. Podle něj je nyní mléko jedinou zemědělskou komoditu, v které je ČR ještě soběstačná. "Je třeba ten proces zabíjení krav zastavit," dodal.

Podle něj zaměstnává produkce mléka a hovězího v Česku kolem 40.000 lidí, a to nejen v zemědělství, ale také ve zpracovatelském průmyslu, dopravě či chemickém průmyslu.

Výchozí propočty: 1 pracovník na 10 krav
"Máme v Česku kolem 400.000 dojných krav a vycházíme z propočtů, že na deset krav připadá jedno pracovní místo," řekl ČTK Veleba. Z 2000 lidí, kterým hrozí propuštění, je 500 zemědělců a 1500 pracuje v návazných oborech.

Ceny, za které mlékárny od zemědělců mléko vykupují, jsou dnes v celé Evropě v průměru o třetinu nižší než před rokem a často nepokrývají ani výrobní náklady farmářů. Nepříznivá situace trvá již od loňského podzimu a stále se nelepší. Zemědělci proto požadují zavedení minimální výkupní ceny mléka či státní podporu chovatelům skotu - takovou, jakou podle nich poskytují některé jiné vlády v Evropské unii.

Kvůli nízkým výkupním cenám mléka v pondělí od 9:00 budou zemědělci blokovat dopravu nejméně na dvou desítkách místech v zemi. Nejrozsáhlejší protesty lze předpokládat na dálnici D1. Přes 100 osobních aut má brzdit dopravu na křížení dálnic D1 a D2 u Brna.

Farmáři s osobními a nákladními auty hodlají protestovat také na sjezdech z D1 směrem na Jihlavu, Velký Beranov a Humpolec na Vysočině. Na menších silnicích v kraji Vysočina chtějí použít i traktory či pluhy. Celkem by se na silnicích Vysočiny mělo objevit až 300 vozů.

Zemědělci se objeví i poblíž Plzně, přímo do Plzně nemohou vjet na silnice prvních tříd s traktory, zakazují to nově instalované značky. Protestní jízdu farmáři plánují také na silnici E55 v jižních Čechách či na komunikacích v Olomouckém a hradeckém kraji a na Svitavsku. Protest by měl trvat dvě až tři hodiny.

ČTK, Lidovky.cz