20. ledna 2015 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Velikonoční pondělí - zavřeno? Koalice podpoří omezení pracovní doby

Nakupování. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Na Štědrý den by ve velkých obchodech bylo otevřeno jen dopoledne. A na velikonoční pondělí by bylo zavřeno úplně. Vládní koalice podpoří senátní návrh novely o omezení pracovní doby o vybraných svátcích.

Politici Sobotkova kabinetu se na tomto postoji shodli pondělní koaliční radě. Veřejně jej pak  oznámil předseda sněmovního klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Proti normě, pod kterou jsou podepsáni především senátoři za ČSSD, dosud vystupovalo hlavně hnutí ANO. Vláda dala k normě před časem neutrální stanovisko.

„Shodli jsme se na koaliční radě, že by tento návrh měl mít podporu koalice, řekl Mihola. Norma by podle něj měla mít šanci, aby byla úspěšně schválena.

ČTĚTE TAKÉ:

Prodejní dobou obchodů o svátcích se zákonodárci nezabývají poprvé. Senátoři v novele navrhují, aby prodejny s plochou větší než 200 metrů čtvereční byly zavřeny na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince.

O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze dopoledne.

Koalice po jednání sněmovních klubů na začátku prosince uvedla, že návrh podporují lidovci, hnutí ANO ale regulaci odmítalo. Norma má také podporu komunistů, proti byla i ODS.

Senátní návrh počítá s tím, že omezení by se nevztahovalo na čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních.

Platilo by ale pro zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží. Norma počítá s tím, že za porušení zákazu by obchodníkům hrozila pokuta do milionu korun při prvním deliktu, za opakované porušení až pět milionů korun. V současnosti prodejní dobu obchodů v Česku v době státních svátků žádný předpis nereguluje.

Lidovky.cz, ČTK