Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Velké firmy běsní: novela zákona vyřazuje z tendrů giganty jako ČEZ či O2

Akcie-ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akcie-ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Novela zákona o veřejných zakázkách, která má začít platit 15. září, vyřazuje ze všech veřejných tendrů řadu velkých společnostní, mezi nimi například ČEZ, Komerční banku, Českou spořitelnu i Telefóniku O2. Všechny totiž mají akcie na majitele. Společnosti se proti novele bouří.

Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Do novely schválené těsně před květnovými volbami se jako pozměňovací návrh dostalo ustanovení, podle něhož se veřejných soutěží mohou účastnit jen takové firmy, které mají akcie na jméno.

Snaha zákonodárců o větší transparentnost tendrů ale z účasti v soutěžích automaticky vyloučila ty společnosti, které mají druhou povolenou formu akcií - akcie na majitele, píše MfD.

Samotné akcie na majitele ovšem neznamenají, že nelze dohledat vlastníka firmy. Podle MfD stačí, když jsou zaknihované a majitelé jsou tak evidováni u Střediska cenných papírů.

Společnosti, které mají akcie na majitele, jsou se zněním novely nespokojeny. Na ministerstvo pro místní rozvoj, garanta legislativy kolem veřejných zakázek, se už dopisem obrátila Komerční banka a také Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Eurovia, Hochtief a Telefónika O2 zase narychlo svolávají mimořádné valné hromady, aby formu svých akcií změnily.

"Smysl novely, a to boj s korupcí, je chvályhodný, tato forma ale přinese všem společnostem obchodovaným na burze zcela zbytečné komplikace. Budeme nuceni svolat mimořádnou valnou hromadu, kde požádáme naše akcionáře o změnu akcií z majitele na jméno," uvedl Jakub Chytil, šéf právního oddělení Telefóniky O2.

Autor pozměňovacího návrhu, exposlanec ODS Jiří Polanský, MfD řekl, že už moc nechce rozebírat, proč tuhle úpravu navrhl. "Pořád se mluvilo o transparentnosti, tak buď ji chtějí, nebo ne. Ale určitě jsem nechtěl nikomu škodit," uvedl. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský podle mluvčího Jana Štolla o problému ví a způsob řešení sdělí "v nejbližší době".

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!