18. listopadu 2014 13:23, aktualizováno  13:58 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Velké ryby uplavaly, říkají poslanci k Opencard. A podají trestní oznámení

Opencard - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard - ilustrační foto. | foto: MAFRA - Viktor ChladLidovky.cz

PRAHA Policisté i státní zástupkyně řádně nevyšetřili kauzu Opencard. Shodla se na tom poslanecká vyšetřovací komise. Kvůli svým pochybnostem podají zástupci dolní sněmovní komory trestní oznámení na policii a žalobkyni Dagmar Máchovou, která měla případ pražské karty na starosti.

Jediní potrestaní jsou v kauze Opencard zatím nepravomocně odsouzení úředníci, kteří vybrali firmu Haguess jako dodavatele kartového systému. Politici či vyšší úředníci pražského magistrátu však kvůli předražené kartě vyšetřováni nebyli.

Poslanecká vyšetřovací komise, která se kartou zabývala půl roku, v úterý schválila závěrečnou zprávu. Ta mimo jiné ukládá předsedovi poslaneckých vyšetřovatelů Bronislavu Schwarzovi (ANO), aby podal dvě trestní oznámení.

Trestní oznámení na policii

První z nich zamíří na dozorující státní zástupkyni Dagmar Máchovou kvůli podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Druhé trestní oznámení podá poslanec Schwarz na policii kvůli vyšetřování případu.

VÍCE O TÉMATU:

„Pochybnosti se týkají hlavně velmi rychlého odklonu vyšetřování od hlavních bodů trestního oznámení tehdejší pražské zastupitelky Jany Ryšlinkové,“ shrnul poslanec Ivan Gabal (nestr. za KDU-ČSL) a připomněl čtyři roky staré trestní oznámení zastupitelky za SNK-ED, z něhož vyplynulo pouze výše zmíněné potrestání úředníků.

Komise celkem našla 21 problematických bodů v průběhu celého vyšetřování systému Opencard, který už Prahu vyšel zhruba na 1,3 miliardy korun a podle dostupných informací a posudků byl výrazně předražený. Navíc slouží především jako tramvajenka, jeho další funkce jsou jen mílo využívané nebo dosud nezavedené.

„Státní zástupkyně rozdělila případ na devět samostatných kauz, které spolu zdánlivě vůbec nesouvisely, nedávaly žádný smysl a postupně je odkládala. Zbyly pouze dvě - nepravomocně odsouzení úředníci Chytil, Seyček a spol. Druhou je obvinění radních a úředníků z nové politické garnitury, která problém zdědila a pokoušela se ho řešit (rada exprimátora Bohuslava Svobody - pozn .red.),“ říká další z členů komise Daniel Korte (TOP 09).

Podle Korteho tak žalobkyně Máchová rozdrobila a znehodnotila původní trestní oznámení zastupitelky Ryšlinkové, které poukazovalo na promyšlený trestný čin.

„Jedním z bodů, které policii a státní zástupkyni je to, že jsme - v lidové mluvě - chytli malou rybku a velká uplavala,“ prohlásil předseda komise Schwarz.

Zda tím mířil například na exprimátora Pavla Béma (ODS) či jiné tehdejší vrcholné představitele města, však neupřesnil.

mipMichal Pavec

Najdete na Lidovky.cz