Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Velký brazilský výprodej. Země nabízí podíly v letištích, přístavech či dolech

Slavný Ježís v Riu na prodej zatím není. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavný Ježís v Riu na prodej zatím není. | foto: Alexandr Bílek

BRASÍLIA Brazílie představila masivní program prodeje státního majetku. Mimo jiné chce prodat podíly v některých z nejrušnějších letišť, přístavech, dálnicích či dolech a ropných nalezištích.

Cílem je omezit angažovanost státu v ekonomice, posílit investice do infrastruktury a snížit rozšiřující se rozpočtový deficit.

Na seznamu je celkem 57 firem a projektů, včetně přístavního terminálu, energetické přenosové soustavy a velké dálnice. Podle vládní investiční rady bude po kupcích různých licencí požadováno, aby investovali odhadem 44 miliard realů, což je v přepočtu zrhuba 310 miliard korun.

Již v pondělí vláda uvedla, že plánuje snížit státní kontrolu nad největším producentem elektřiny v Latinské Americe Centrais Elétricas Brasileiras (Eletrobras). Ministr financí dodal, že vláda by mohla prodat také loterijní divizi státní banky Caixa Econômica Federal.

Brazilský prezident Michel Temer je zastáncem podnikání a snaží se přeměnit hospodářskou politiku vlády. Jeho levicoví předchůdci byli zastánci státem řízeného hospodářství.

Přestože země se nyní dostává z nejhorší recese ve své historii, Temer bojuje s korupčním skandálem, který snižuje podporu úsporným opatřením nutným pro snížení rozpočtového deficitu. Ten nyní činí více než devět procent hrubého domácího produktu, uvedl Financial Times.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....