Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kriminalita, třetina sanitek v provozu. Detroit řeší bankrot

V Detroitu je chudoba už dlouho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Detroitu je chudoba už dlouho. | foto: Reuters

DETROIT Konkurence na automobilovém trhu, masové vystěhovávání i korupce přispěly k detroitskému pádu. Kvůli bankrotu, který město vyhlásilo ve čtvrtek, se zdejší situace dramaticky nezmění. Krach ji pouze posílí. Počet vražd je na čtyřicetiletém maximu a v provozu je pouze třetina sanitek.

Detroit je v důsledku průmyslového sešupu a vylidňování nejchudším velkoměstem ve Spojených státech a symbolem úpadku, rozkladu a zločinnosti.

V 50. letech žilo v Detroitu až 1,8 milionu lidí, přilákaných boomem automobilového průmyslu po druhé světové válce. Brzy ale začal postupný úpadek, který postihl i řadu dalších amerických měst, s tím, jak se lidé z center měst začali přesouvat na mnohem pohodlnější předměstí. Automobilky z Detroitu navíc začaly otevírat továrny v dalších městech a jiných oblastech a místní provozy utlumovat.

Od 80. let se dostal americký automobilový průmysl pod tlak levnější a kvalitnější japonské konkurence, což vedlo k dalšímu exodu z Detroitu.

Vystěhovala se až čtvrtina obyvatel, zůstala po nich města duchů

Sociální situace města se s rostoucí nezaměstnaností a kriminalitou neustále zhoršovala, obyvatelé odcházeli, daňové příjmy se propadaly, ceny nemovitostí setrvale klesaly. Za poslední desetiletí z Detroitu odešlo 25 procent lidí a nyní jich tam zůstává kolem 700 tisíc, mezi nimiž převažují důchodci.

Některé kdysi živé čtvrti jsou "městy duchů", zhruba 5000 domů ročně padne za oběť záměrně vyvolanému požáru. Letos jezdí v Detroitu jen třetina městských sanitek a veřejné osvětlení funguje ze 40 procent. Město sice na své občany uvaluje vysoké daně, přesto, či právě proto, se městská kasa stále tenčí. Míra zločinnosti je v Detroitu nejvyšší z amerických velkoměst.

Všechno ještě zhoršila rozsáhlá korupce za starosty Kwameho Kilpatricka od roku 2008. Porota kdysi populárního starostu uznale v březnu vinným ze zločinného spolčení, organizovaného vydírání a dalších zločinů.

Současný starosta Dave Bing, bývalá hvězda baseballu, v květnu oznámil, že podruhé už kandidovat nebude, a rozhněvaně osočil stát Michigan, že mu nedal dost času a peněz na řešení problémů Detroitu. Město v posledních měsících platilo své zaměstnance z peněz Michiganu.

Do aukce možná půjde rozsáhlá umělecká sbírka

Těžce zadlužený Detroit čeká dlouhá a nákladná soudní bitva s jeho věřiteli. Město ve čtvrtek vyhlásilo největší městský bankrot v dějinách USA. Kvůli splácení celkem 18,5 miliardy dolarů (asi 365,7 miliardy Kč) dluhu se diskutuje i o rozprodání exponátů místního muzea.

Do sbírky detroitského Institutu umění patří i díla Van Gogha nebo Bruegela. Celkem se může pyšnit zhruba 60 tisíci exponáty. Podle Grahama Beala, ředitele institutu, patří detroitská sbírka mezi šest největších na západní polokouli. Pro CNN také řekl, že cena se pravděpodobně pohybuje v řádech miliard dolarů.

Proti aukci vzácných děl však vystupuje řada lidí. "Podle mého názoru vlastní Institut umění město Detroit jako veřejně prospěšný fond a proto nemůže být z kolekce prodán jediný kus," vyjádřil pro CNN michiganský státní návladní Bill Schuette.

Sbírka umění tak zřejmě bude také objektem soudních sporů, které má město před sebou. Ty budou pro věřitele Detroitu těžce ztrátové. Kvůli poklesu populace, konkurenci v automobilovém průmyslu, na němž město stojí, i korupci se nekoná překvapivý konec.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...