2. května 2012 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Krize zasáhla i veřejné zakázky, loni klesly o 100 miliard

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Hodnota tuzemského trhu veřejných zakázek loni kvůli hospodářské krizi a úsporným opatřením vlády prudce klesla o téměř 100 miliard korun z 594 miliard v roce 2010 na 496 miliard. Zhruba 40 procent těchto peněz bylo v letech 2006 až 2011 utraceno mimo režim zákona o veřejných zakázkách.

Vyplývá to z předběžných údajů zveřejněných ve výroční zprávě ministerstva pro místní rozvoj o stavu veřejných zakázek v ČR. Na veřejné zadavatele loni podle MMR připadly zakázky v hodnotě 435 miliard korun, což bylo ve srovnání s rokem 2010 o 40 miliard korun méně. U sektorových zadavatelů, mezi než patří firmy podnikající v plynárenství, teplárenství, elektroenergetice a vodárenství, hodnota veřejných zakázek loni klesla z 119 miliard korun v roce 2010 na 61 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vývoj trhu veřejných zakázek v zásadě následuje ekonomický vývoj, respektive fiskální opatření vlády. Tato skutečnost je nejvíce patrná v letech 2010 a 2011, kdy byla vláda nucena v souvislosti s celosvětovou ekonomickou krizí provést výraznou fiskální restrikci na výdajové straně státního rozpočtu," stojí ve zprávě MMR, které odhadlo, že podobně se trh s veřejnými zakázkami bude vyvíjet i v několika následujících letech.

Hrozí nekvalitní práce

Pokles tuzemského trhu veřejných zakázek podle MMR má vliv na chování dodavatelů. "Nižší objem prostředků zvyšuje konkurenci na nabídkové straně a částečně tak stojí za nárůstem průměrného počtu nabídek v letech 2010 a 2011," uvedlo MMR. Někteří dodavatelé se ale snaží získat zakázky i za cenu toho, že nabídnou cenu pod svými náklady. V podobných případech hrozí riziko, že práce nebude provedena kvalitně. Dodavatel si kvůli tomu může prosadit i dodatečné navýšení ceny.

Nová pravidla

Od začátku letošního dubna v Česku platí nová pravidla pro veřejné zakázky. Vláda si od novely zákona slibuje omezení korupce a transparentnější vynakládání peněz daňových poplatníků. Vítězné firmy budou muset například zveřejnit subdodavatele, kteří dostanou přes deset procent z ceny zakázky. Ruší se takzvané losovačky, mají zmizet výběrová řízení šitá na míru konkrétní firmě.

V informačním systému o veřejných zakázkách byly loni evidovány zakázky za 277 miliard, což je 56 procent z jejich celkové hodnoty. Zbývající část veřejných zakázek byla provedena mimo režim zákona o veřejných zakázkách, tedy prostřednictvím výjimek a zakázek malého rozsahu.

Z výroční zprávy také vyplývá, že v Česku je velmi často využíváno jednací řízení bez uveřejnění, což je nejméně transparentní metoda zadání zakázky. Zatímco v 15 členských zemí EU tvoří jednací řízení bez uveřejnění pouze 2,9 procenta zadávacích řízení, tak v ČR u veřejných zadavatelů jejich podíl kolísá mezi 15 až 22 procenty a u sektorových dokonce mezi 28 až 38 procenty. Za znepokojující MMR považuje také rostoucí počet veřejných zakázek na stavební práce, kdy je dodavatel vybrán na základě jedné nabídky.

ČTK, Lidovky.cz