18. září 2013 15:13 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kypr pokročil s ozdravením ekonomiky. Podle věřitelů ale rizika trvají

Evropská centrální banka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská centrální banka. | foto: Shutterstock

NIKÓSIE Kypr udělal pokrok v ozdravování svého bankovního sektoru i v prosazování strukturálních reforem, významná rizika ale přetrvávají. Uvedli to hlavní mezinárodní věřitelé tohoto zadluženého ostrova, tedy Evropská komise, Evropská centrální banka (ECB) a Mezinárodní měnový fond (MMF).

Kypr se v březnu dohodl s mezinárodními věřiteli na záchranném úvěru v objemu deseti miliard eur (téměř 260 miliard Kč). Dohodu však provázejí přísné podmínky, včetně zabavení části vkladů v kyperských bankách a redukce přebujelého bankovního sektoru.

Experti této takzvané trojky mezinárodních věřitelů v revizi kyperského záchranného programu uvedli, že Nikósie uskutečnila rozhodné kroky ke stabilizaci finančního sektoru a postupně uvolňuje kontrolu nad pohybem kapitálu.

Kypr do ledna zruší veškerá omezení na pohyb peněz

Kypr do ledna příštího roku zruší veškerá omezení na výběry peněz a pohyb kapitálu, která zavedl letos v březnu kvůli těžké bankovní krizi. Sdělil to dnes kyperský prezident Nikos Anastasiadis. Vláda omezeni postupně ruší už nyní, nadále ale platí denní limit 300 eur na výběr peněz z bank a velké peněžní transakce musí schvalovat regulační úřady.

V letošním a příštím roce by ale ekonomika měla klesnout celkem o 13 procent. K mírnému růstu by se podle odhadů mohla vrátit v roce 2015. Míra nezaměstnanosti se přitom zvyšuje a vládu čeká hodně práce, aby zajistila, že hospodářské reformy se jí podaří plně prosadit, poznamenala agentura Reuters.

Zpráva trojky upozornila, že spotřebitelská důvěra zůstává na rekordně nízké úrovni, podmínky na trhu práce se pozvolna zhoršují, a ovlivňují tak výdaje domácností. Ekonomické vyhlídky jsou nejisté a hrozí, že výnosy z privatizace budou nižší, než se očekává.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pro úspěch programu je nezbytné řádně a v plném rozsahu pokračovat v zavádění dohodnutého postupu," uvedli věřitelé.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA NÁKUPU S NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč