Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Kypr pokročil s ozdravením ekonomiky. Podle věřitelů ale rizika trvají

Evropská centrální banka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská centrální banka. | foto: Shutterstock

NIKÓSIE Kypr udělal pokrok v ozdravování svého bankovního sektoru i v prosazování strukturálních reforem, významná rizika ale přetrvávají. Uvedli to hlavní mezinárodní věřitelé tohoto zadluženého ostrova, tedy Evropská komise, Evropská centrální banka (ECB) a Mezinárodní měnový fond (MMF).

Kypr se v březnu dohodl s mezinárodními věřiteli na záchranném úvěru v objemu deseti miliard eur (téměř 260 miliard Kč). Dohodu však provázejí přísné podmínky, včetně zabavení části vkladů v kyperských bankách a redukce přebujelého bankovního sektoru.

Experti této takzvané trojky mezinárodních věřitelů v revizi kyperského záchranného programu uvedli, že Nikósie uskutečnila rozhodné kroky ke stabilizaci finančního sektoru a postupně uvolňuje kontrolu nad pohybem kapitálu.

Kypr do ledna zruší veškerá omezení na pohyb peněz

Kypr do ledna příštího roku zruší veškerá omezení na výběry peněz a pohyb kapitálu, která zavedl letos v březnu kvůli těžké bankovní krizi. Sdělil to dnes kyperský prezident Nikos Anastasiadis. Vláda omezeni postupně ruší už nyní, nadále ale platí denní limit 300 eur na výběr peněz z bank a velké peněžní transakce musí schvalovat regulační úřady.

V letošním a příštím roce by ale ekonomika měla klesnout celkem o 13 procent. K mírnému růstu by se podle odhadů mohla vrátit v roce 2015. Míra nezaměstnanosti se přitom zvyšuje a vládu čeká hodně práce, aby zajistila, že hospodářské reformy se jí podaří plně prosadit, poznamenala agentura Reuters.

Zpráva trojky upozornila, že spotřebitelská důvěra zůstává na rekordně nízké úrovni, podmínky na trhu práce se pozvolna zhoršují, a ovlivňují tak výdaje domácností. Ekonomické vyhlídky jsou nejisté a hrozí, že výnosy z privatizace budou nižší, než se očekává.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pro úspěch programu je nezbytné řádně a v plném rozsahu pokračovat v zavádění dohodnutého postupu," uvedli věřitelé.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!