22. března 2016 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Veterináři zabavili půl milionu vajec z Polska a tuny kuřecích prsou z Brazílie

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Veterináři spolu s celníky a finanční správou zabavili ve Zlínském kraji minulý týden 23 tun mražených kuřecích prsou z Brazílie. V Olomouckém kraji pak zadrželi přibližně 540 tisíc vajec původem z Polska.

Ani jedna z potravinových dodávek neměla řádné doklady. U dodávky masa z Brazílie zjistili veterináři nedostatky i v průvodní dokumentaci.

„Další předem nahlášený kamion na místo již nedorazil. Nelze vyloučit, že tomu tak bylo na základě předchozí informace a kvůli obavám dovozce z další kontroly,“ řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal.

Zboží dovážely firmy sídlící v Praze přes Nizozemsko. Nyní je kuřecí maso uskladněné v mrazírenském skladu v Kunovicích. Na Olomoucku veterináři zajistili vejce ve skladech dvou obchodních řetězců.

„Na obalech chybí některé povinné údaje jako například informace o tom, kde byla vejce vytříděna a zabalena,“ uvedl Pejchal. Nejvyšší pokuta za porušení podmínek obchodování je milion korun.

Podle mluvčí Generálního finančního ředitelství Petry Petlachové šlo o daňový únik. „Finanční správa realizovala v minulém týdnu kontrolně-exekuční akci, v rámci které zajistila majetek k úhradě odhaleného daňového úniku v řádech milionů korun,“ řekla bez dalších detailů.

Veterinární správa kontroluje kromě dovozů potravin živočišného původu stravovací služby, či zvířata před porážkou. Loni veterináři uložili pokuty za celkem 25,6 milionu korun.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz