13. prosince 2013 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Větší rozpočet Hradu? Kvůli rentě pro Klause i jiným kolonkám

Prezident Zeman se mimo jiné na ruské ambasádě setkal se svým předchůdcem ve funkci Václavem Klausem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Zeman se mimo jiné na ruské ambasádě setkal se svým předchůdcem ve funkci Václavem Klausem. | foto: ČTK

PRAHA Nárůst výdajů hradní kanceláře za poradenské a vzdělávací služby vysvětluje mluvčí Zemanova úřadu změnou v účetnictví. Rozpočet kanceláře se totiž v tomto roce rozšířil o kapitolu Všeobecné pokladní správy.

Místo téměř jedenácti milionů, které utratil úřad Václava Klause na nákup služeb, počítá hradní kancelář letos s výdaji o šest milionu většími. Trojnásobně mají vzrůst například výdaje za poradenskou činnost a mnohonásobně víc plánují Zemanovi lité utratit také za vzdělávání. (čtěte VÍCE)

Proč hradní kancelář utrácí víc? Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka je důvodem změna metodiky sestavování rozpočtu ze strany Ministerstva financí. Do účetnictví kanceláře je tak nově zahrnuta i dříve samostatná kapitola Všeobecné pokladní správy.

„Pokud je uváděn nárůst u nákupu služeb, pak je to právě promítnutí rozpočtového opatření do schváleného rozpočtu roku 2013. Upravený rozpočet je vyšší o prostředky z Všeobecné pokladní správy určené na vrcholné návštěvy,“ řekl serveru Lidovky.cz Ovčáček.

Peníze na metály a rentu pro Klause

Server Lidovky.cz se také zajímal o položku „Ostatní neinvestiční transfery obyvatelstvu“, která oproti roku 2012 vzrostla z 20 tisíc na 1,4 milionu korun. „Předpokládané výdaje se v roce 2013 týkají pořízení vyznamenání (500 tisíc korun) a ostatní transfery obyvatelstvu znamenají poskytování renty a víceúčelové paušální náhrady bývalému prezidentovi Václavu Klausovi (900 tisíc korun),“ vysvětlil mluvčí.  Příští rok vyplatí hradní kancelář bývalé hlavě státu 1,2 milionu. 

Návrh rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky pro rok 2014.

Návrh rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky pro rok 2014.

Trojnásobně vyšší výdaje na cestovné oproti roku 2012 vysvětluje mluvčí tím, že se jedná pouze o předpoklad, ne o skutečně proplacenou sumu: „údaj za skutečnost 2013 bude znám po 31.12.2013 a údaj schváleného rozpočtu 2013 nemusí být v roce 2013 stejný po celý rok, ale jeho hodnota může být v průběhu roku měněna rozpočtovými opatřeními.“

Na Hradě se hostí víc

Rozpočet Hradu ve středu sice schválil sněmovní výbor, ještě před tím, ale „pogriloval“ kancléře prezidenta Vratislava Mynáře. Ten před poslanci hájil zvýšené výdaje tím, že rozpočet na letošní rok nepočítal s výměnou administrativy bývalého a současného prezidenta.

Trojnásobné výdaje na pohoštění (z letos plánovaných 442 tisíc na 1,4 milionu korun) zdůvodnil zvýšenou aktivitou hlavy státu v přijímání návštěv. Letos se prý v této souvislosti vyčerpalo 1,57 milionu korun. Kancléř připustil, že skutečná potřebná částka pro příští rok by mohla být o 200 tisíc korun nižší než požadovaná.

Člen výboru a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura označil zdůvodnění za výmluvy. Nemyslí si, že by byl Zeman třikrát aktivnější než jeho předchůdce. "Více se slaví, než se slavilo," poznamenal s tím, že střídání administrativy se může projevit pouze ve mzdových nákladech.

mevMartin Nevyhoštěný