15. října 2009 16:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Viceprezident ruského Lukoilu: Česká vláda nám nabízí obchod

Lukoil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukoil | foto: Reprofoto

PRAHA Viceprezident ruské ropné firmy Lukoil Vadim Vorobjev dnes v rozhovoru pro Rádio Česko uvedl, že česká vláda ruské firmě nabídla "převzetí některých projektů" v České republice. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Tomáš Bartovský však tuto informaci rádiu nepotvrdil a zároveň odmítl, že by vláda Lukoilu nabídla podíl v jakékoli státní společnosti.

"V tuto chvíli je na území Česka několik projektů, které jsou kvůli krizi pozastaveny. A je to vláda, která Lukoilu nabízí, aby tyto projekty převzal. Alespoň toto je informace, kterou jsme dostali od českého velvyslance v Rusku," řekl rádiu Vorobjev. Podle něj se přístup českých úřadů k Lukoilu, který je označován za agenta ruských státních zájmů, zlepšuje.

O jakých obchodech a společnostech se má konkrétně jednat, odmítl upřesnit. "Ve stádiu, ve kterém naše jednání v tuto chvíli jsou, bychom nechtěli tyto společnosti jmenovat anebo je nějakým způsobem přibližovat," konstatoval.

Vorobjev doplnil, že informace jsou důvěrné. "A my bychom preferovali, kdyby v případě, že se rozhodneme některou z těchto nabídek přijmout, o tom informovali zástupci české vlády. Aby o tom občanům Česka řekli jako první oni, a ne Lukoil," uvedl. Jinak by to mohlo být vnímáno opět jako ruská expanze v Česku, dodal.

Bartovský ale zmínil, že téma Lukoil nedávno otevřela ruská strana, která projevila zájem o akvizici dodatečných emisí akcií tuzemských ropných a plynárenských společností. Podobně zazněl i zájem o účast ruských firem v tendru na dostavbu Temelína. "Ale s Lukoilem žádná jednání nevedeme," řekl rádiu Bartovský.

Lidovky.cz, ČTK