18. listopadu 2011 15:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vídeňský soud smetl nároky Diag Human jako 'nicotné'

Josef Šťáva - zakladatel a bývalý majitel firmy Diag Human | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Šťáva - zakladatel a bývalý majitel firmy Diag Human | foto: ČTK

VÍDEŇ Rakouský odvolací soud neuznal nárok firmy Diag Human ve sporu s ČR o několikamiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou.

Odvolací soud zrušil nepravomocné rozhodnutí okresního soudu ve Vídni z května letošního roku a celé následující řízení prohlásil za nicotné. 

ČTĚTE TAKÉ


Informoval o tom mluvčí českého Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Robert Hurt. Soud také zamítl nárok společnosti na nařízení exekuce dvou zabavených obrazů a plastiky patřících českému státu.

O Diag Human

Diag Human vede s Českem spor kvůli obchodu s krevní plazmou. Rozhodci v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun.

Podle firmy spor skončil a peníze jí patří. Z dokumentů plyne, že Diag Human si nárokuje částku s úroky více než 419,735 milionu eur (téměř 10,38 miliardy korun.) V Rakousku dala společnost Diag Human podnět k zabavení tří uměleckých děl.

Vídeňský soud jí letos v květnu vyhověl a díla předběžně zabavil. Česku se exekuci podařilo zvrátit, firma se proti tomu však odvolala.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!