15. ledna 2010 10:54 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda chce kvůli návrhům levice ještě přiškrtit rozpočty ministerstev

Premiér Jan Fischer (vpravo) a předseda ODS Mirek Topolánek  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer (vpravo) a předseda ODS Mirek Topolánek | foto: ČTK

PRAHA Vláda bude v pondělí opět rozhodovat o úsporných opatřeních ve výdajích rozpočtu tak, aby byl udržen schválený schodek 163 miliard korun. Úspory chce kabinet vytvořit především podvázáním výdajů jednotlivých ministerstev. Důvodem jsou změny ve státním rozpočtu, které prosadili poslanci levice a které podle vlády skrytě zvyšují schodek rozpočtu.

Kabinet podle premiéra Jana Fischera využije všech možností, aby schodek rozpočtu udržel na hranici 5,3 procenta hrubého domácího produktu.

Jednotlivá ministerstva nebudou moci v příštím roce bez souhlasu vlády využít zřejmě pět procent plánovaných výdajů. Uvolněny by mohly být až v pololetí poté, co kabinet vyhodnotí průběžné plnění státního rozpočtu.

Vláda projednávala návrhy ministerstva financí již v pondělí 11. ledna. Konečné rozhodnutí ale o týden odložila. "Vázaní prostředků rozpočtu je reakce vlády na změny ve státním rozpočtu. Dali jsem tak najevo, že vázání je metoda, kterou čelíme skrytému navýšení schodku rozpočtu minimálně ve výši čtyř miliard korun," uvedl v pondělí Fischer.

Rozpočet na letošní rok počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun. Vláda ho sestavila se schodkem zhruba 163 miliard korun, což představovalo podíl 5,3 procenta na HDP.

Poslanci levice ovšem při schvalování rozpočtu vládou předložený návrh změnili. Přes nesouhlas kabinetu prosadili miliardy korun navíc na sociální služby, platy státních zaměstnanců a na dorovnání přímých plateb zemědělcům. Další návrhy, které by zatížily státní finance, jsou na programu lednového jednání sněmovny. ČSSD se na lednové schůzi sněmovny pokusí prosadit, aby byla nemocenská vyplácena i v prvních třech dnech, aby byla mateřská dorovnána na loňskou úroveň a také takzvaný 13. důchod.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz