21. ledna 2010 8:06 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda chce odměňovat manažery jinak, komise se shodla na principech

manažer - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy manažer - ilustrační foto | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Vládní komise, kterou sestavil premiér Fischer, se podle dnešního vydání Mladé fronty shodla na principech nového odměňování státních manažerů. Celková roční odměna ředitele firmy tak má být například srovnatelná s podnikem obdobné velikosti v Česku. Nová pravidla by měla začít platit po schválení vládou už v příštích měsících.

Deník dále uvádí, že pravděpodobně bude také zrušen motivační akciový program, který v současné době existuje v energetické společnosti ČEZ. Zde si od roku 2001 manažeři a dříve i členové dozorčí rady rozdělili přes 1,5 procenta všech akcií firmy, informuje list.

Komise nemá ale přesně určit výšku platů v jednotlivých podnicích.

Odměna se má skládat ze 4 složek
"Vytvoříme principy, na jejich základě se budou s novými manažery uzavírat smlouvy," uvedl člen platové komise Michal Frankl. Pravidlem by tak mělo být, že se odměna šéfů bude skládat ze čtyř složek. Jednou z nich má být pevný měsíční plat, který nebude moci přesáhnout zhruba polovinu celkové roční odměny. Další součástí má být roční plat závislý na výsledcích podniku a střednědobá odměna s výhledem na tři až pět let. "Jen malé procento budou další benefity jako je například služební auto, životní kapitálová pojistka, či peníze, které jsou manažerovi vyplaceny po jeho odchodu z firmy," uvedla Mladá fronta Dnes.

Podle listu čeká také v rámci auditu, který zadalo v polovině ledna ministerstvo financí společnosti Industrial Advisors, členy dozorčích rad největších podniků s účastí státu složení písemných a ústních testů. Audit má prověřit úroveň řízení a odměňování vrcholných manažerů v osmi největších společnostech, kde stát drží většinu. "Zhodnotíme jaká je jejich kvalifikace, jestli znají a umějí číst základní finanční výkazy a jestli mají elementární právní povědomí," uvedla partnerka firmy Monika Zahálková.

Zásadní změna
Chystanou zásadní změnu v systému odměňování zástupců státu ve vedení firem se státním podílem oznámil ministr financí Janota už koncem listopadu. Věc zřejmě pohnula kupředu situace kolem nedávného odchodu manažerů Českých aerolinií, kteří si včele s prezidentem Radomírem Lašákem mají odnést mnohamilionové odstupné, ačkoliv společnost očekává, že ztráta ke konci loňského roku bude více než tři miliardy Kč.

Janota tehdy pro Lidové noviny uvedl, že bývalý management ČSA by si měl celkem přijít na 120 milionů korun. Odmítl ale, že by chystané změny v odměňování byly bezprostřední reakci na situaci v ČSA.

Stát má většinový podíl ve zhruba dvacítce firem, vedle ČSA je to například Letiště Praha nebo energetická skupina ČEZ.

ČTK, Lidovky.cz