23. dubna 2009 13:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda chce přidat zaměstnancům státu

Petr Nečas (ODS) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas (ODS) | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Vláda v demisi chce asi půl milionů státních zaměstnancům odměnit. Jak? Navýšením platu o 3,5 procenta. K tomuto návrhu by se měl kabinet vrátit v pondělí, o týden dříve debatu přerušil.

Podle předchozích informací médií by se úředníci, zdravotníci ze státních nemocnic, učitelé, ale zřejmě i vojáci, příslušníci bezpečnostních sborů a duchovní měli zvýšení tabulkového platu dočkat od 1. června. Předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová řekla, že vyjednávání o růstu mezd pokračují a zatím nelze uvést nic bližšího. "Teď se vyjednává, aby ten návrh měl podporu i ministra školství. To je všechno, co vám mohu říct," uvedla.

Mladá fronta Dnes (MfD) tento týden napsala, že plošné zvýšení mezd by se nejvíc dotklo právě resortu školství, kde pracuje 220.000 lidí. "V žádném případě jsme s navýšením tarifní části mzdy v rozpočtu ministerstva nepočítali," citoval list náměstka ministra školství Jindřicha Kitzbergera.

Právě ministerstvo školství se dosud snažilo získat peníze na odměny kvalitním učitelům, nikoliv na zvýšení mezd bez rozdílu. Nyní by mu nezbylo nic jiného než peníze na bonusy rozdělit plošně, uvedla MfD.

Ministr práce a sociálních věcí v demisi Petr Nečas (ODS) již dříve řekl, že návrh se týká "všech zaměstnanců veřejného sektoru, kteří jsou odměňováni na základě tarifních platových tabulek".

Právo tento týden s odvoláním na Vondrovou uvedlo, že tarifní plat by se zvýšil v průměru o 600 korun měsíčně. "Do platů 450.000 zaměstnanců placených ze státního rozpočtu by se takto rozpustily asi 2,4 miliardy korun. Došlo by ale jen k přerozdělení peněz, které už jsou pro letošek ve státním rozpočtu schválené," řekla deníku Vondrová. Také Nečas říká, že rozpočet by tento krok nezatížil.

Ministr považuje růst platů o 3,5 procenta za "poměrně mírnou valorizaci". "Zůstává dostatečný objem (peněz) pro to, aby byly posilovány i výkonové nadtarifní složky mzdy," dodal.

Ministři dříve uváděli, že by se platy mohly výrazněji zvedat pouze při snižování počtu pracovníků ve státní správě a že by měli být lépe odměňováni schopnější lidé.

Podle Nečase nelze zvýšení platů ve veřejné sféře považovat za populistické gesto. Ministři se tímto způsobem pokusí kompenzovat loňský mírný pokles reálné hrubé mzdy ve veřejném sektoru, uvedl. Tarifní tabulky byly zatím naposledy valorizovány v lednu 2007; v příštím roce podle Nečase peníze na zvyšování platů o více než 1,5 procenta v rozpočtu rozhodně nebudou.

V případě, že by vláda nyní platy zaměstnancům veřejného sektoru nezvýšila, nedočkali by se podle Nečase valorizace nejméně do roku 2011.

ČTK, Lidovky.cz

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?