25. ledna 2009 19:11 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda chystá Národní protikrizový plán

Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek | foto: ČTK

PRAHA Vláda kvůli hospodářské krizi chystá opatření na podporu zaměstnanosti i investice, například do výzkumu a vzdělání nebo infrastruktury. Zároveň například hodlá usnadnit přístup firem k penězům. Po dnešním šestihodinovém jednání Národní ekonomické rady vlády (NERV) s ekonomickými ministry to řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

Všechna opatření by měla utvořit ucelený Národní protikrizový plán. Národní ekonomická rada vlády, která má deset členů, přednesla ministrům své návrhy na řešení krize. Podle premiéra Mirka Topolánka obsahovaly na 250 různých opatření, o kterých se bude dále jednat. Na základě těchto jednání pak vláda představí svůj plán boje s krizí. Plán zahrne kroky jak na příjmové, tak na výdajové stránce státního rozpočtu.

Podle Topolánka budou součástí plánu legislativní i exekutivní nástroje.

Ministři budou počítat s růstem i poklesem ekonomiky
Ministři a jejich poradci budou při jeho tvorbě pracovat se dvěma scénáři - růstem i poklesem ekonomiky. Kalousek dnes v České televizi řekl, že letos očekává růst hospodářství o 1,4 procenta.

Kalousek zdůraznil, že vláda bude při reakci na krizi myslet i na to, aby dále výrazně nevzrostlo dluhové zatížení České republiky. Podle něj je to důležité kvůli tomu, aby opatření v dlouhodobém výhledu nezpůsobila hospodářství další problémy. "Nejde si fiskální politiku představovat jako dostihy, kdo dá víc," podotkl Kalousek.

Členové rady se dnes podle něj shodli, že přes nutnost krátkodobých stimulů ekonomiky nemůže vláda rezignovat na dlouhodobé úkoly, například reformy zdravotního a penzijního systému. Vláda se nechce dostat do situace, kdy by nynějších zhruba 50 miliard korun na úroky ze státního dluhu zvýšila na dvojnásobek, zdůraznil. "Protože to by hrozilo dlouhodobou nestabilitou veřejných rozpočtů a velkými potížemi při financování státního dluhu," prohlásil ministr.

Lidovky.cz, ČTK