27. dubna 2009 15:18 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda debatu o zvýšení platů odložila

Premiér Topolánek přichází na jednání vlády | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Topolánek přichází na jednání vlády | foto: ČTK

PRAHA Kabinet v demisi vedený Mirkem Topolánkem (ODS) dnes nerozhodl o zvýšení platů zaměstnanců ve veřejné sféře o 3,5 procenta. Vláda přerušila také projednávání návrhů na úpravu platů vojáků, duchovních a dalších.

Topolánek uvedl, že si vláda nechá čas na rozmyšlenou, jestli se ještě k návrhům vrátí příští pondělí, nebo je přenechá dalšímu kabinetu.

"Přerušili jsme dnes jednání o všech nařízeních vlády, která se týkají platových poměrů, ať už vojáků z povolání, duchovních, nebo ostatních zaměstnanců veřejné správy, ten důvod je, že to bude mít vazbu na výdajové limity a základní návrh, který už bude zřejmě projednávat příští vláda," řekl na tiskové konferenci Topolánek.

Podle návrhu se měli úředníci, zdravotníci státních nemocnic, učitelé, vojáci, příslušníci bezpečnostních sborů a duchovní dočkat zvýšení tabulkového platu, a to od 1. června. Plošné zvýšení mezd by se nejvíc dotklo právě resortu školství, kde pracuje 220.000 lidí.

Ministr práce a sociálních věcí v demisi Petr Nečas (ODS) již dříve ČTK řekl, že návrh se týká všech zaměstnanců veřejného sektoru, kteří jsou odměňováni na základě tarifních platových tabulek. Podle Nečase by by tento krok státní rozpočet nezatížil.

Tarifní tabulky byly zatím naposledy valorizovány v lednu 2007; v příštím roce podle Nečase peníze na zvyšování platů o více než 1,5 procenta v rozpočtu rozhodně nebudou. V případě, že by vláda platy zaměstnancům veřejného sektoru nezvýšila, nedočkali by se podle Nečase valorizace nejméně do roku 2011.

ČTK, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)