21. prosince 2011 16:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda definitivně ukončila ekotendr. Vítěze odmítla

Ostravské ropné laguny - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostravské ropné laguny - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Vláda na svém dnešním zasedání zrušila miliardovou zakázku na odstranění starých ekologických škod. Odmítla totiž schválit smlouvu se společností Marius Pedersen Engineering, která nabídla v soutěži nejnižší cenu 56,8 miliardy korun.

Na tiskové konferenci po schůzi kabinetu to řekl premiér Petr Nečas. Proti schválení smlouvy se vyslovili již dříve premiér Petr Nečas (ODS) i koaliční Věci veřejné, později se k nim připojil i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), jenž původně tendr prosazoval.

O EKOTENDRU VÍCE:

"Vláda rozhodla o ukončení ekologické zakázky," uvedl premiér. Ministrovi financí vláda uložila, aby zadávací zřízení zrušil. Stát bude nyní v řešení starých ekologických zátěží pokračovat v dosavadní praxi, která spočívá ve vypisování zvláštních tendrů na sanaci jednotlivých lokalit. To podle dřívějších vyjádření MF může vést k rozdělení odpovědnosti mezi jednotlivé dodavatele a k následnému navyšování státních garancí.

KDO USILOVAL O EKOTENDR?

Environmental services a.s.
Firma se zabývá pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Jediným akcionářem je skupina J&T Finance Group se sídlem v Bratislavě. J&T je jednou z nejaktivnějších investorských skupin v ČR a na Slovensku v oblasti korporátních investic (energetika, strojírenství), privátního bankovnictví, finančních služeb a obchodu s realitami.

Geosan Group a.s.
Geosan byl založen jako ryze česká stavební společnost, ovládá ji generální ředitel Luděk Kostka. Zabývá se širokým spektrem činností zahrnujících bytovou a průmyslovou výstavbu, sanace starých ekologických zátěží, rekultivaci a vodohospodářské a dopravní stavby. Geosan má dceřiné společnosti na Slovensku a v Bulharsku, působí ve společných podnicích v Rusku a Kataru. Firma se podílí na sanaci hnědouhelného dolu Ležáky u Mostu nebo na čištění ropných lagun v Ostravě.

Marius Pedersen Engineering a.s.
Společnost se zabývá sanací starých ekologických zátěží a nakládáním s chemickými látkami. Je součástí skupiny Marius Pedersen Group, která v ČR poskytuje služby spojené s odpadovým hospodářstvím. Většinovým vlastníkem dánské mateřské společnosti Marius Pedersen A/S je od roku 2001 francouzská skupina Veolia. V Česku Marius Pedersen Group provozuje 16 skládek s ročním objemem uložených odpadů téměř 700.000 tun.

Ekonomičtí ministři podle Nečase v prvním čtvrtletí 2012 dosavadní praxi znovu vyhodnotí. "Nemyslím ale, že by se vláda vrátila k myšlence jednoho velkého tendru," poznamenal Nečas.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je nyní asi 113 miliard korun. Podle ministerstva životního prostření je ale reálná suma zakázky kolem 40 miliard, podle nevládních organizací jen 25 miliard korun.

"Aktuální výše zbytkové garance činí 112,94 miliardy korun, z toho zbytková garance pro staré ekologické škody, jejichž odstranění je předmětem komplexního zadávacího řízení, činí celkem 103,89 miliardy korun," uvádí vládní materiál.

MF nyní eviduje garance týkající se staré ekologické zátěže za 160,41 miliardy korun, a to vůči 188 smluvním partnerům. V rámci této částky byly uzavřeny smlouvy s dodavateli na odstranění škod za 47,47 miliardy korun.

Další zájemce v soutěži, Geosan Group, nabídl ekologické škody odstranit za 57,8 miliardy Kč a třetí účastník soutěže Environmental Services ze skupiny J&T za 65,5 miliardy korun. Rozhodujícím kritériem pro úspěch v tendru byla cena.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SAP Basis Senior Consultant

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč