22. května 2009 8:25 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda má program. Detaily tají

Premiér Jan Fischer poskytl 21. května v Praze novinářům rozhovor po neformálním jednání členů vlády o programovém prohlášení.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer poskytl 21. května v Praze novinářům rozhovor po neformálním jednání členů vlády o programovém prohlášení. | foto: ČTK

PRAHA Úřednická vláda premiéra Jana Fischera v pondělí schválí definitivní verzi svého programového prohlášení. "Obsahově jsme došli ke shodě," řekl Fischer, avšak on ani ostatní ministři nechtěli o detailech dokumentu hovořit. "Toto nebyla schůze vlády, toto byla neformální diskuse. Vláda si potřebovala dopřát věcnou rozpravu," podotkl premiér.

Podle členů vlády je potřeba dopracovat či zpřesnit určité formulace v textu. Pracovní verze dokumentu není podle jednoho z členů vlády nijak rozsáhlá. "Když se to bude číst nahlas, bude to trvat tak dvacet minut," prohlásil ministr průmyslu Vladimír Tošovský.

Spokojen byl s výsledkem schůzky ministr financí Eduard Janota, o němž se v minulých dnech v tisku psalo, že bude muset čelit finančním požadavkům resortů.

Strany program znají
Fischer uvedl, že obsah programového prohlášení konzultoval již dříve s předsedy ODS, ČSSD a Strany zelených, které navrhly kandidáty na ministry v jeho vládě, která má zemi dovést k podzimním předčasným volbám. Sociální demokraté a zelení Fischerovi dali náměty, jež měl při sestavování programu jeho vlády zohlednit.

Fischer oznámil, že ministři akceptovali většinu z připomínek, které politici k činnosti jeho vlády předložili. "Rozhodně k tomu nemáme výhrady jako k celku. Jsou některé body, které bude potřeba doladit," vysvětlil to předseda vlády. Jako příklad pak uvedl otázku privatizace Letiště Praha. "Najdeme východisko, abychom s vyslovením důvěry neměli problémy," dodal.

Ministři zdůrazňovali, že vliv na sestavování jejich programu má to, že vláda bude pracovat jen do podzimních voleb, jež by se měly konat 9. a 10. října. "Abychom se nevázali k věcem, které nemůžeme zvládnout, protože to například nebude mít šanci projít Poslaneckou sněmovnou," prohlásil například ministr pro lidská práva Michael Kocáb, jediný ministr, který "přežil" z předchozího koaličního kabinetu.

Fischer řekl, že bezprostředně po pondělním schválení programového prohlášení dokumentu požádá předsedu Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka o svolání schůze dolní komory, kde by se vláda ucházela o její důvěru. O jejím termínu se bude ještě jednat. "Nechci licitovat, vyčkejme. To je něco, co není v rukou exekutivy," dodal premiér.
ČTK, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)