29. července 2010 19:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda nestanoví pevný termín přijetí eura, řekl Nečas

Premiér Petr Nečas svým koaličním partnerům důvěřuje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas svým koaličním partnerům důvěřuje. | foto: ČTK

PRAHA Česká vláda zatím nestanoví závazný termín přijetí eura a v jejím programovém prohlášení se nic podobného neobjeví.

Uvedl to v rozhovoru pro agenturu Bloomberg premiér Petr Nečas. Rychlé přijetí eura by podle něj mohlo zrychlit inflaci.

"Program vlády nebude zahrnovat plánované datum nebo slib vstupu do eurozóny," uvedl Nečas. "Vývoz je důležitý, ale tato země není jen zemí vývozců," poznamenal premiér v souvislosti s posilováním koruny, která působí problémy českým exportérům. V tomto měsíci vůči euru zpevnila o 3,7 procenta, což byl nejrychlejší růst proti euru z více než 170 měn sledovaných agenturou Bloomberg.

Na programu podle Nečase není ani vstup Česka do mechanismu směnných kurzů, což je období před přijetím eura, ve kterém země musí prokázat, že její měna je v rámci přípravy na připojení eura stabilní.

Česká republika nyní oživuje z nejhorší recese od pádu komunismu. Hrubý domácí produkt by měl podle odhadů ministerstva financí letos stoupnout o 1,6 procenta a příští rok o 2,3 procenta. Loni ekonomika klesla o 4,1 procenta. Vývoz se na HDP země podílí zhruba 70 procenty.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...