16. července 2009 11:34 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda neumí komunikovat s podnikateli, o její pomoc se nezajímají

Podnikatelé: vláda nepomáhá, jenom škodí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatelé: vláda nepomáhá, jenom škodí | foto: Shutterstock

PRAHA Celkem 71 procent podnikatelů nezná celý a konkrétní obsah vládního protikrizového plánu. Na 95 procent malých a středních podniků, které se pokusily dosáhnout na dotace ze strukturálních fondů EU, hodnotí jejich čerpání jako problematické. To jsou ale jen některé z problémů v komunikaci vlády s podnikateli, které odhalil průzkum Asociace malých a středních podniků (AMSP) mezi 438 majiteli malých a středních firem.

Neznalost protikrizového plánu ukazuje podle asociace na problém v komunikaci mezi vládou a podnikateli. Strukturální fondy prý obsahují značné rezervy a jejich zpřístupnění AMSP považuje za jeden z rozhodujících nástrojů zmírnění dopadů hospodářské recese.

Administrativní zátěž se nesnížila, výhod podnikatelé nevyužívají

Podnikatelé ale hodnotili negativně i plnění jednoho ze stěžejních cílů minulých vlád, kterým je snižování administrativní zátěže. Na 88 procent respondentů nezaznamenalo žádnou změnu.

Průzkum vykázal větší znalost produktů Českomoravské záruční a rozvojové banky. O nabídce této banky ví 57 procent podnikatelů, avšak tři čtvrtiny z nich upozorňují na skutečnost, že její záruky komerční banky nepřijímají. V těchto případech ztrácí tento nástroj smysl, uvadla asociace.

Překvapivě 90 procent podnikatelů zatím nevyužilo možnosti odkladu plateb na sociální a zdravotní pojištění. Důvod vidí asociace zejména v nedostatečné informovanosti firem ze značné části způsobené též nedostatečnou komunikační kampaní ze strany vlády.

Mimořádné výzvy ministerstva práce a sociálních věcí pro firmy v krizi "Vzdělávejte se!" využilo pět procent respondentů. Předkládání projektů v této výzvě bylo podle asociace již od počátku složité, a to od uzavření smlouvy s úřadem práce až po jeho vyhodnocení. Na 85 procent firem považuje administrativu s projekty spojenou za nepřijatelnou.

Výběr vzorku oslovených firem uskutečnila AMSP v metodické spolupráci s Českým statistickým úřadem. Své názory vyslovilo 438 majitelů malých a středních firem s pěti až 250 zaměstnanci z průmyslu, služeb a stavebnictví z celé České republiky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz