17. ledna 2010 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda přitlačí na hazard. Automaty mají schvalovat obce, odvody porostou

Poker - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poker - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Když politici tak rádi a často mluví o tvrdších pravidlech pro hazard, dostanou příležitost předvést, zda to myslí vážně. Fischerův kabinet chce ještě do voleb prosadit ve sněmovně rychlou novelu zákona o loteriích. Ta počítá třeba se zvýšením odvodů a přísnějšími pravidly pro provozovatele sázkových her.

"Pořád poslouchám, jak se tady z toho stává Macao a jak se díky vyšším výnosům z hazardu sníží schodek státního rozpočtu. Jsem zvědavý, jestli se ve sněmovně najde aspoň 101 poslanců, kteří jsou ochotni pravidla zpřísnit," říká ministr financí, který přitvrzení pro loterie připravil.

Tento týden už je projednal Fischerův kabinet. Nebude to ale klasický vládní návrh, protože přes něj už by se změny v loteriích do voleb prosadit nestihly. Janota se dohodl s poslancem ČSSD a stranickým expertem na hazardní hry Pavlem Němcem, že novelu předloží jako poslanecký návrh. Tím se celá legislativní procedura zkrátí tak, že změny mohou projít ještě do voleb. "Čtyřikrát mě ve sněmovně interpeloval, ať zasáhneme, tak doufám, že bude spolupracovat," říká Janota.

Po zpřísnění hazardu tradičně volají hlavně lidovci a sociální demokraté. O pravidlech pro loterie a herny se ale nehlasuje podle stranické disciplíny. Důležitější roli než ideje hrají vztahy jednotlivých poslanců a lobbistů sázkových firem.

Vládní novela počítá s tím, že výherní automaty a videoterminály už by nepovolovalo ministerstvo financí, ale přímo obce. Ty by také měly z jejich provozu příjem. Decentralizované licence jsou tradičně nepopulární mezi sázkařskými firmami. Je totiž výrazně jednodušší přimět jednoho ministerského úředníka, aby povolil plošně automaty pro celou zemi, než lobbovat u každého starosty zvlášť.

Zvýší se také povinné odvody z výtěžku her pro neziskový sektor. Zruší se dvě nejnižší sazby 6 a 8 procent. Firmy, které vydělají do 500 milionů korun ročně, musí odvést 10 procent. Ze zisků do miliardy se bude platit 15 procent, nad miliardu pak 20 procent. V roce 2008 se prosázelo 129 miliard korun, na výhrách se vyplatilo 99 miliard.

Pravidla pro odvody se zároveň zpřísní a zprůhlední. Vláda se chystá uvalit odvody i na interaktivní videoterminály, z nichž dosud poplatky nevybírala. Turnaje v karetní hře Poker se pak budou moci provozovat jen v kasinech se speciálním povolením ministerstva financí.

Ve sněmovně teď leží i přísnější lidovecký návrh novely loterijního zákona, který je profilovým předvolebním tématem předsedy strany Cyrila Svobody. Počítá se zákazem reklamy na sázky a loterie. Za licenci na jeden automat na deset let by se platil milion korun. Dál by se zvýšily odvody na veřejně prospěšné projekty a stejně jako podle vládní verze by výherní automaty povolovala přímo obec.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!