5. září 2011 16:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda rozsekne ekotendr. Kdo se do něj přihlásil?

Modročerná hladina vody s mazutem, olejem a dalšími ropnými substancemi, které unikly při povodních v roce 1997 v chemičce Ostramo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Modročerná hladina vody s mazutem, olejem a dalšími ropnými substancemi, které unikly při povodních v roce 1997 v chemičce Ostramo | foto: ČTK

PRAHA Vládu Petra Nečase čeká rozhodnutí o jedné z největších veřejných zakázek v historii. Dnes totiž odevzdali všichni tři uchazeči své nabídky na likvidaci ekologických škod v průmyslových firmách.

Nabídky doručily tři firmy. Environmental Services ovládaná společností J&T, Marius Pedersen a Geosan.

KDO PODAL NABÍDKU:

Environmental services a.s.
Firma se zabývá pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Jediným akcionářem je skupina J&T Finance Group se sídlem v Bratislavě. J&T je jednou z nejaktivnějších investorských skupin v ČR a na Slovensku v oblasti korporátních investic (energetika, strojírenství), privátního bankovnictví, finančních služeb a obchodu s
realitami.

Názory na čistotu a výhodnost zakázky přitom už od začátku rozdělují vládní koalici. Premiér Nečas (ODS) opakovaně říká, že chce soutěž ukončit bez vítěze, rozdělit likvidace do více tranší a vypsat nové tendry, kam by se mohlo přihlásit více firem, čímž by stát mohl získat výhodnější cenu.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který v roce 2008 obří ekotendr vymyslel a prosadil v Topolánkově vládě, ho naopak stále považuje za nejvýhodnější řešení. Právě Kalousek a jeho úřad budou mít na finiš obří zakázky největší vliv. Jako první se dostanou k informacím o nabídkách, budou tak moci interpretovat, zda jsou pro stát výhodné. Právě to je v příběhu ekotendru klíčové. Vláda totiž nikdy přesně neřekla, jakou hodnotu zakázka má.

KDO PODAL NABÍDKU:

Geosan Group a.s.
Geosan byl založen jako ryze česká stavební společnost, ovládá ji generální ředitel Luděk Kostka. Zabývá se širokým spektrem činností zahrnujících bytovou a průmyslovou výstavbu, sanace starých ekologických zátěží, rekultivaci a vodohospodářské a dopravní stavby. Geosan má dceřiné společnosti na Slovensku a v Bulharsku, působí ve společných podnicích v Rusku a Kataru. Firma se podílí na sanaci hnědouhelného dolu Ležáky u Mostu nebo na čištění ropných lagun v Ostravě.

Odhady ceny inspekce životního prostředí a ministerstva financí se na veřejnost dostávají neoficiálně a pohybují se mezi 31 a 38 miliardami korun. Tím, že je veřejné posouzení ekonomické výhodnosti v podstatě nemožné, budou debatu příštích dnů ovlivňovat především psychologické dojmy a právnické argumenty.

Nejvýhodnější nabídku vybere komise složená z ministerských úředníků, která se poprvé sejde a obálky otevře 13. září. Pak má čtrnáct dní na vyhodnocení. V té chvíli se od ní cenu jako první a jediný politik dozví ministr financí.

"Poté podepíše s vítězem smlouvu, kterou předloží ke schválení vládě. Ta ji může přijmout, či ukončit soutěž bez vítěze," říká Kalouskův náměstek Zdeněk Zajíček (ODS), který má ekotendr na starosti. "Smlouva nabývá účinnosti ve chvíli, kdy ji schválí vláda," vysvětluje.

Pokud vše půjde hladce, rozhodne kabinet už koncem září. "Když se proti verdiktu komise někdo odvolá, může se rozhodování prodloužit o 15 dní," dodává.

Právě od poloviny září do začátku října se dá očekávat nejostřejší mediální, lobbistická a politická debata o zakázce. "Dovedu si představit tento hypotetický scénář. Podobnost se skutečnými čísly berte jako moji uměleckou licenci.

KDO PODAL NABÍDKU:

Marius Pedersen Engineering a.s.
Společnost se zabývá sanací starých ekologických zátěží a nakládáním s chemickými látkami. Je součástí skupiny Marius Pedersen Group, která v ČR poskytuje služby spojené s odpadovým hospodářstvím. Většinovým vlastníkem dánské mateřské společnosti Marius Pedersen A/S je od roku 2001 francouzská skupina Veolia. V Česku Marius Pedersen Group provozuje 16 skládek s ročním objemem uložených odpadů téměř 700.000 tun.

Na začátku byl odhad, že nás odstranění škod může stát až 115 miliard (celkové státní garance). Pak se objeví odhad, že by to mohlo být 55 až 60 miliard. První úlevné vydechnutí: hle, ušetřili jsme padesát miliard," nastiňuje v rozhovoru pro LN premiér. "Otevřou se obálky, aby se zjistilo, že cena je těsně pod tímto limitem. Hle, statečným vyjednáváním se sníží cena na 50 až 53 miliard. Hle, další již třetí vítězství."

Až budou ministři o ukončení tendru rozhodovat, dostanou ještě obálky s dalšími dvěma odhady. První zpracovala pro vládu firma Deloitte Advisory, největší příjemce poradenských zakázek z veřejného sektoru. Její odhad kontrolovala a oponovala společnost Ernst &Young. Obsah obou obálek neuvidí ani Kalousek dřív než ostatní ministři.

Zajíček tvrdí, že pokud vláda ukončí tendr bez vítěze, je to v souladu s právními podmínkami soutěže a státu nehrozí arbitráže odmítnutých uchazečů.