Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vláda schválila bezúročné půjčky pro firmy postižené nákazou. Vyčlenila na ně 600 milionů korun

Ekonomika

  17:30aktualizováno  18:38
Praha - Podnikatelé budou moci od dubna získat bezúročné půjčky kvůli potížím způsobeným novým typem koronaviru. Vláda na půjčky v pondělí vyčlenila prozatím 600 milionů korun. O peníze budou moci podnikatelé požádat přes Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB).
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Schválený speciální program COVID mimo jiné počítá s ročním odkladem splátek a splatností dva roky.

Koronavirus by svět mohl přijít na více než 60 bilionů korun. Přesně odhadovat nelze

Podle programu, který o víkendu zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu s ČMZRB, budou podnikatelé mít možnost žádat o částku od půl milionu do 15 milionů korun. Peníze by dostali ve formě bezúročného úvěru. Program se týká i případů, kdy firmám uškodila opatření zaváděná českou vládou.

Podnikatelé budou přitom muset prokázat, že je situace kolem koronaviru přímo ovlivnila. „Například tím, že mají zaměstnance v karanténě, nebo se situace dotkla přímých obchodů vázané na země jako Čína, Itálie, Jižní Korea. Že prokazatelným způsobem jejich partneři doplatili na současnou situaci a kvůli tomu našim firmám klekly obchody,“ řekl v pondělí Havlíček.

Podle Hospodářské komory by firmám zasaženým karanténou zaměstnanců kvůli koronaviru vedle bezúročných půjček pomohl také dočasný odklad plateb odvodů nebo daní. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý to chce prosazovat v pondělí na večerním jednání mezi zástupci vlády a firem, oznámila komora ČTK.

Na trhu vládne panika, akcie mohou dál padat. Investoři prudce reagují na koronavirus a válku o cenu ropy

Podle vládního programu by měly podniky dostávat nejvýše zhruba 90 procent újmy, kterou vyčíslí. Malé a střední podniky by z úvěru mohly financovat drobný majetek či zásoby, firmy starší tří let například i mzdy nebo pohledávky.

Bezúročné půjčky mají pomoci i cestovním kancelářím, s jejichž zástupci ministři měli začít jednat v pondělí od 17:30. Havlíček ale připustil, že vláda pro ně může připravit i jiné specifické řešení jejich situace. Po přístupu rozlišujícím obory podnikání firem volá Hospodářská komora. „Jiné dopady znamená koronavirus pro cestovní ruch, jinak ovlivní například sektor automotive, jinak odvětví služeb,“ podotkl Dlouhý.

Ministři v pondělí večer budou ještě jednat s představiteli velkých firem, svazů, podnikatelů i bank ohledně případných opatření pro hospodářskou politiku ve střednědobém horizontu tak, aby bylo možné v případě zhoršení situace podpořit export, trh práce i další části ekonomiky.

Podle prezidenta Hospodářské komory by se vláda měla vyvarovat tlaku na Českou národní banku v otázce snižování úrokových sazeb. „Měnová opatření je nezbytné zavádět až ve fázi, kdy hrozí výraznější zpomalení ekonomického růstu,“ podotkl Dlouhý. Dvoutýdenní karanténa či jiné opatření znemožňující výkon práce u desetiny ekonomicky aktivních obyvatel v ČR by stála 23,5 miliardy korun, tedy 0,4 procenta hrubého domácího produktu, uvedla komora s odvoláním na své předběžné výpočty.

Autor: