8. června 2009 13:24 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda schválila mantinely pro budoucí rozpočty, pod 150 miliard se nedostanou

Premiér Jan Fischer (vpravo) a ministr financí Eduard Janota diskutují před zahájením jednání vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer (vpravo) a ministr financí Eduard Janota diskutují před zahájením jednání vlády. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Vláda schválila střednědobé výdajové rámce státu do roku 2012. Schodek státního rozpočtu by tak neměl příští rok přesáhnout 170 miliard korun. Na tiskové konferenci to dnes oznámil premiér Jan Fischer s tím, že vláda neakceptovala požadavek ministra dopravy na navýšení peněz do budování dopravní infrastruktury.

Schodek státního rozpočtu na příští rok byl podle ministra financí Eduarda Janoty zvýšen o miliardu na 166 miliard korun kvůli navýšení peněz na regionální školství. V roce 2011 by měl schodek rozpočtu činit zhruba 160 miliard korun a v roce 2012 pak 156 miliard korun.

Výdajové rámce bude vláda podle premiéra posuzovat ještě jednou na konci července poté, co ministerstvo financí zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Výdajové rámce byly nyní schváleny na základě dubnové makroekonomické prognózy, která počítá letos s poklesem ekonomiky o 2,3 procenta a v příštím roce s mírným růstem o 0,8 procenta.

"Na konci července budou nové makroekonomické údaje a v tomto kontextu budou vedena další jednání s ministry v srpnu. A v první dekádě září poté předložíme komplexní materiál na vládu," uvedl Janota. Do konce září musí vláda návrh rozpočtu předložit do Poslanecké sněmovny.

Požadavky ministra dopravy vláda nevyslyšela

V dnes schváleném materiálu přitom vláda odmítla zvýšit peníze pro Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Ten by měl příští rok z rozpočtu získat bez peněz z fondů EU zhruba 36 miliard korun. "O financování dopravy budeme ještě jednat, rozhodnutí může padnout klidně až v září," upozornil dnes Janota.

Ministr dopravy by podle vlády měl kvůli úsporám nyní zajistit snížení provozních výdajů SFDI o 100 milionů korun od roku 2010. Ministerstvo by mělo přehodnotit normy týkající se dálnic, omezit budování tunelů a mimoúrovňových křižovatek nebo zahájit jen minimální nezbytné množství nových projektů. "Tyto opatření by měly zlevnit výstavbu dálnic, která se vymyká standardním cenám v okolních zemích," uvedl Janota.

Musí se šetřit, kde se dá

Rozpočty v následujících letech by měly být podle ministra financí "velmi úsporné". Janota například počítá se zmrazením růstu platů ve státní správě. Ministerstva budou mít určené výdajové limity a MF nechá na nich, kde si vytvoří úspory.

V každé kapitole rovněž vláda ponechá pouze část neobsazených míst. Takových neobsazených míst je ve státní sféře podle posledních údajů 18.171, což představuje výdaje přibližně za pět miliard korun ročně. Tyto peníze se využívají na odměny.

ČTK