Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
14. června 2017 12:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 50 miliard. Ministři chystají další požadavky

Ministr financí Ivan Pilný (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Ivan Pilný (ANO). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Vláda schválila návrh ministerstva financí na rozpočet pro příští rok se schodkem 50 miliard a střednědobý výhled pro rozpočty let 2019 a 2020. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před zasedáním kabinetu uvedl, že ve střednědobém rámci půjde hlavně o plány na posílení rozpočtu armády.

„Hlavní problém máme v oblasti výdajů na obranu. Byl bych rád, abychom se dostali k tomu, že výdaje ve výhledu pro rok 2020 budou 1,4 procenta hrubého domácího produktu. Tak, jak byl zatím výhled předložen, to tomu neodpovídá,“ řekl před jednáním.

Na tom, že by v příštím roce neměl být překročen navrhovaný schodek 50 miliard, se před jednáním ministrů ve Strakově akademii shodli lídři koalice. Ministerstva ale vznášení další požadavky v desítkách miliard. Sobotka počítá s tím, že přes prázdniny se podaří jejich nároky redukovat.

„Očekávám, že ministerstva řeknou, kde je problém, zatím míra porozumění mezi resorty a ministerstvem financí velká není,“ uvedl předseda vlády s tím, že k návrhu se jeho kaninet vrátí na konci srpna.

Sobotka chce v rozpočtu v příštím roce posílit financování vysokých škol, prioritou má být také financování sociálních služeb, zdravotnictví, dopravní infrastruktury a spolufinancování evropských projektů. Výdaje rozpočtu by příští rok podle návrhu měly včetně peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů činit 1,342 bilionu korun a příjmy 1,292 miliardy korun.

Požadavky ministerstev podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) přesahují plánovaný schodek o 97 miliard korun. Uvedl, že návrh předběžných příjmů rozpočtu na příští rok bez peněz z EU je proti letošku vyšší o 69 miliard, předběžné výdaje jsou meziročně o 59,6 miliardy vyšší.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...