5. května 2014 18:30 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda schválila 21,4 miliardy na pronájem gripenů

Letoun gripen české armády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun gripen české armády. | foto: ČTK

PRAHA Vláda v pondělí schválila financování nadzvukového letectva. V letech 2015 až 2027 dá na tyto účely 21,4 miliardy korun. O schválení materiálu, který předložilo ministerstvo obrany, novináře informoval ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Nadzvukové letectvo české armády se opírá o stíhačky Gripen. O prodloužení jejich pronájmu do roku 2027 od švédské strany rozhodl kabinet v březnu.

"K udržení a zvýšení schopností nadzvukového letectva bude zejména sloužit systém víceúčelového nadzvukového letounu Jas-39 Gripen," sdělilo ČTK ministerstvo obrany.

ČTĚTE TAKÉ:

Letouny budou podle nové smlouvy o pronájmu modernizovány a Česko s novým kontraktem získá také více služeb. Podle obrany budou pořízeny například systémy datového přenosu informací ve formátu NATO, systémy utajovaného hlasového spojení, nočního vidění či systémy působení proti pozemním cílům s použitím neřízené i řízené letecké munice. Počítá se rovněž s dalším výcvikem pozemního a létajícího personálu české armády a pořízením nezbytné munice.

Vláda v březnu schválila prodloužení smlouvy, podle níž má Česko 14 gripenů v pronájmu, do roku 2027 s dvouletou opcí. Roční splátky mají být asi o třetinu nižší, než byly podle současné smlouvy. Dosavadní pronájem gripenů vyprší v roce 2015. O dodatku se začalo vyjednávat před více než dvěma roky.

Letouny Jas-39 Gripen používají vedle Švédska a České republiky také Maďarsko, Jihoafrická republika a Thajsko.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz