Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda schválila rozdělení Letiště Praha na dvě části

Letiště Praha Ruzyně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha Ruzyně | foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

PRAHA Vláda schválila rozdělení společnosti Letiště Praha na dvě části, které budou vloženy do vznikajícího Českého Aeroholdingu. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr financí Miroslav Kalousek, který návrh vládě předložil. V Českém Aeroholdingu se má v budoucnu propojit pražské letiště a skupina Českých aerolinií (ČSA).

Kalousek připustil možnost vstupu strategických či finančních investorů do české letecké infrastruktury. "Mně bylo uloženo založit společnost Český Aeroholding, která byla zapsána do obchodního rejstříku 11. března," poznamenal Kalousek.

Čtěte také:


Vláda dnes souhlasila s tím, aby se součástí majetku aeroholdingu stal nemovitý a infrastrukturní majetek Letiště Praha. Dceřinou společností holdingu bude operátor, tedy s letištěm související licence a majetkem bude sto procent akcií toho operátora, vysvětlil ministr financí.

Bude tak podle něj dokončen restrukturalizační plán hlavní české dopravní letecké infrastruktury. "Umožní to jak její další rozvoj, tak v případě zájmu i vstup strategických či finančních investorů," řekl Kalousek.

Ministerstvo chce zahraniční investory
Podle schváleného návrhu by se pražské letiště nejdříve mělo rozdělit na čistě provozní část a na nemovitý majetek Letiště Praha, tedy budovy a vzletové dráhy, který podle zákona smí být pouze ve vlastnictví státu nebo společnosti se stoprocentním státním podílem.

"Rozhodnutí vlády bude dalším a plánovaným krokem na cestě k vytvoření celé holdingové struktury," uvedl v úterý mluvčí MF Ondřej Jakob. Do Českého Aeroholdingu se po ocenění převedou všechna strategická aktiva Letiště Prahy jako například ranveje, budovy a další nemovitosti.

Tento majetek zůstane v majetku státu, tudíž nemůže být předmětem budoucí privatizace. Druhým krokem bude ocenění provozní společnosti Letiště Praha. Podle serveru Česká pozice chce ministerstvo rozdělením společnosti a postupným vložením obou částí umožnit vstup zahraničního investora do Letiště Praha.

Za propojením stojí provozní a finanční úspory
Tím by se obešel zákon zakazující privatizaci letiště, který vloni v únoru prosadili sociální demokraté s podporou komunistů, zelených a lidovců. Rozdělení společnosti za tímto účelem ale ministerstvo financí popírá.

"Děje se tak právě proto, aby nedošlo k porušení zákona," řekl Jakob s tím, že Letiště Praha musí být vlastněné společností se stoprocentním státním podílem a "tím Český Aeroholding je". Podle něj se se vstupem strategického partnera počítá pouze u ČSA, poté co v roce 2012 doběhne její restrukturalizace.

Cestu ke vzniku Českého Aeroholdingu otevřela vláda 19. února, když rozhodla o vložení 50 milionů korun do nově vznikající společnosti z části majetku Správy Letiště Praha. Jedním z hlavních cílů propojení Letiště Praha a ČSA jsou provozní a finanční úspory. Všechny součásti Českého Aeroholdingu budou nicméně obchodně samostatné.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.