Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda schválila rozdělení Letiště Praha na dvě části

Letiště Praha Ruzyně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha Ruzyně | foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

PRAHA Vláda schválila rozdělení společnosti Letiště Praha na dvě části, které budou vloženy do vznikajícího Českého Aeroholdingu. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr financí Miroslav Kalousek, který návrh vládě předložil. V Českém Aeroholdingu se má v budoucnu propojit pražské letiště a skupina Českých aerolinií (ČSA).

Kalousek připustil možnost vstupu strategických či finančních investorů do české letecké infrastruktury. "Mně bylo uloženo založit společnost Český Aeroholding, která byla zapsána do obchodního rejstříku 11. března," poznamenal Kalousek.

Čtěte také:


Vláda dnes souhlasila s tím, aby se součástí majetku aeroholdingu stal nemovitý a infrastrukturní majetek Letiště Praha. Dceřinou společností holdingu bude operátor, tedy s letištěm související licence a majetkem bude sto procent akcií toho operátora, vysvětlil ministr financí.

Bude tak podle něj dokončen restrukturalizační plán hlavní české dopravní letecké infrastruktury. "Umožní to jak její další rozvoj, tak v případě zájmu i vstup strategických či finančních investorů," řekl Kalousek.

Ministerstvo chce zahraniční investory
Podle schváleného návrhu by se pražské letiště nejdříve mělo rozdělit na čistě provozní část a na nemovitý majetek Letiště Praha, tedy budovy a vzletové dráhy, který podle zákona smí být pouze ve vlastnictví státu nebo společnosti se stoprocentním státním podílem.

"Rozhodnutí vlády bude dalším a plánovaným krokem na cestě k vytvoření celé holdingové struktury," uvedl v úterý mluvčí MF Ondřej Jakob. Do Českého Aeroholdingu se po ocenění převedou všechna strategická aktiva Letiště Prahy jako například ranveje, budovy a další nemovitosti.

Tento majetek zůstane v majetku státu, tudíž nemůže být předmětem budoucí privatizace. Druhým krokem bude ocenění provozní společnosti Letiště Praha. Podle serveru Česká pozice chce ministerstvo rozdělením společnosti a postupným vložením obou částí umožnit vstup zahraničního investora do Letiště Praha.

Za propojením stojí provozní a finanční úspory
Tím by se obešel zákon zakazující privatizaci letiště, který vloni v únoru prosadili sociální demokraté s podporou komunistů, zelených a lidovců. Rozdělení společnosti za tímto účelem ale ministerstvo financí popírá.

"Děje se tak právě proto, aby nedošlo k porušení zákona," řekl Jakob s tím, že Letiště Praha musí být vlastněné společností se stoprocentním státním podílem a "tím Český Aeroholding je". Podle něj se se vstupem strategického partnera počítá pouze u ČSA, poté co v roce 2012 doběhne její restrukturalizace.

Cestu ke vzniku Českého Aeroholdingu otevřela vláda 19. února, když rozhodla o vložení 50 milionů korun do nově vznikající společnosti z části majetku Správy Letiště Praha. Jedním z hlavních cílů propojení Letiště Praha a ČSA jsou provozní a finanční úspory. Všechny součásti Českého Aeroholdingu budou nicméně obchodně samostatné.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...