Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda schválila rozdělení Letiště Praha na dvě části

Letiště Praha Ruzyně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha Ruzyně | foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

PRAHA Vláda schválila rozdělení společnosti Letiště Praha na dvě části, které budou vloženy do vznikajícího Českého Aeroholdingu. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr financí Miroslav Kalousek, který návrh vládě předložil. V Českém Aeroholdingu se má v budoucnu propojit pražské letiště a skupina Českých aerolinií (ČSA).

Kalousek připustil možnost vstupu strategických či finančních investorů do české letecké infrastruktury. "Mně bylo uloženo založit společnost Český Aeroholding, která byla zapsána do obchodního rejstříku 11. března," poznamenal Kalousek.

Čtěte také:


Vláda dnes souhlasila s tím, aby se součástí majetku aeroholdingu stal nemovitý a infrastrukturní majetek Letiště Praha. Dceřinou společností holdingu bude operátor, tedy s letištěm související licence a majetkem bude sto procent akcií toho operátora, vysvětlil ministr financí.

Bude tak podle něj dokončen restrukturalizační plán hlavní české dopravní letecké infrastruktury. "Umožní to jak její další rozvoj, tak v případě zájmu i vstup strategických či finančních investorů," řekl Kalousek.

Ministerstvo chce zahraniční investory
Podle schváleného návrhu by se pražské letiště nejdříve mělo rozdělit na čistě provozní část a na nemovitý majetek Letiště Praha, tedy budovy a vzletové dráhy, který podle zákona smí být pouze ve vlastnictví státu nebo společnosti se stoprocentním státním podílem.

"Rozhodnutí vlády bude dalším a plánovaným krokem na cestě k vytvoření celé holdingové struktury," uvedl v úterý mluvčí MF Ondřej Jakob. Do Českého Aeroholdingu se po ocenění převedou všechna strategická aktiva Letiště Prahy jako například ranveje, budovy a další nemovitosti.

Tento majetek zůstane v majetku státu, tudíž nemůže být předmětem budoucí privatizace. Druhým krokem bude ocenění provozní společnosti Letiště Praha. Podle serveru Česká pozice chce ministerstvo rozdělením společnosti a postupným vložením obou částí umožnit vstup zahraničního investora do Letiště Praha.

Za propojením stojí provozní a finanční úspory
Tím by se obešel zákon zakazující privatizaci letiště, který vloni v únoru prosadili sociální demokraté s podporou komunistů, zelených a lidovců. Rozdělení společnosti za tímto účelem ale ministerstvo financí popírá.

"Děje se tak právě proto, aby nedošlo k porušení zákona," řekl Jakob s tím, že Letiště Praha musí být vlastněné společností se stoprocentním státním podílem a "tím Český Aeroholding je". Podle něj se se vstupem strategického partnera počítá pouze u ČSA, poté co v roce 2012 doběhne její restrukturalizace.

Cestu ke vzniku Českého Aeroholdingu otevřela vláda 19. února, když rozhodla o vložení 50 milionů korun do nově vznikající společnosti z části majetku Správy Letiště Praha. Jedním z hlavních cílů propojení Letiště Praha a ČSA jsou provozní a finanční úspory. Všechny součásti Českého Aeroholdingu budou nicméně obchodně samostatné.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROÚDRŽBÁŘ - DVOUSMĚNNÝ PROVOZ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč