28. května 2014 13:40, aktualizováno  15:57 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda schválila růst platů státních zaměstnanců o 3 a půl procenta

Rozpočet - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet - ilustrační | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Státním zaměstnancům včetně učitelů by měly příští rok stoupnout platy o 3,5 procenta. Novinářům to po jednání vlády řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj se vláda navýšením platů snaží alespoň částečně kompenzovat pokles příjmů, který v minulosti prosadila vláda Petra Nečase (ODS).

Vláda zároveň schválila výdajové rámce rozpočtu na následující léta. Podle ministerského předsedy rozpočet na příští rok bude počítat také s už dříve schválenou valorizací penzí a navýšením odvodů za státní pojištěnce ve zdravotnictví.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dodal, že zároveň ministři budou muset šetřit v provozních nákladech. "Budu je tlačit, aby rozkryli provozní základy," uvedl Babiš. Podle ministra je asi 20 až 30 produktů, které by se mohly nakupovat centrálně. Centrálně chce Babiš také prodávat nepotřebný majetek státu.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) médiím řekl, že by chtěl, aby se platy policistů a hasičů navýšily více než o 3,5 procenta. Babiš k tomu řekl, že Chovanec dnes odcházel z jednání vlády "celkem spokojený". Podle Sobotky je třeba brát v potaz možnosti státního rozpočtu.

U platů státních zaměstnanců navrhovalo ministerstvo financí původně 2,5 procentní růst.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz