11. prosince 2013 16:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda schválila velké pokuty za špatné potraviny i jejich lepší značení

Supermarket. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Supermarket. Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda schválila velkou novelu zákona o potravinách. Materiál ministerstva zemědělství byl již loni označen za největší změnu potravinového práva za 15 let. Novela mimo jiné zvyšuje pokuty za klamání spotřebitelů a má zpřísnit označování nebalených potravin. Velcí obchodníci mají nově mít povinnost deklarovat, odkud pochází jejich zboží.

Návrh zákona měl být předkládán kabinetu s rozporem. Zásadní připomínka ministerstva zdravotnictví nebyla v rámci připomínkového řízení totiž vypořádána, vyplývalo z materiálu umístěného v knihovně připravované legislativy.

Podle informace ČTK však sporný bod týkající se kompetencí k aktualizaci seznamu EU potravinářských přídatných látek ministerstvo nakonec z návrh vyňalo, a tím umožnilo jeho schválení.

ČTĚTE TAKÉ:

Předchozí vláda premiéra Petra Nečase již v začátkem května materiál schválila a poslala do Poslanecké sněmovny. Z důvodu svého rozpuštění však sněmovna nestihla materiál projednat. Ministerstvo pod vedením současného ministra a bývalého šéfa Potravinářské komory Miroslava Tomana materiál upravilo a znovu předložilo ministrům. Nyní jej musí projednat Sněmovna.

Na rozdíl od návrhu schváleného v květnu ten dnešní neobsahuje plán na sloučení Státní veterinární správy a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Má naopak nad rámec původní novely například uzákonit, aby obchodníci při pultovém prodeji nebalených potravin museli značit podíl hlavní složky výrobku a jméno výrobce.

Velkoobchodníci musí uvádět původ zboží

Obchodní řetězce s tržbami přesahujícími pět miliard korun ročně mají nově mít povinnost informovat u vstupu do prodejen údaj o pěti hlavních zemích, ze kterých pochází zboží v jejich nabídce.

Svaz obchodu a cestovního ruchu  v polovině listopadu tento záměr ministerstva zemědělství označil za protiústavní. Zveřejňování údajů o zastoupení domácích potravinářských produktů na tržbách prodejců potravin s ročním obratem alespoň deset milionů eur je od letošního dubna povinné na Slovensku.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz