14. srpna 2013 16:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Šmejdi se musejí hlásit inspekci, jinak jim hrozí milionové pokuty

Zrušená předváděcí akce společnosti Czech Reisen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zrušená předváděcí akce společnosti Czech Reisen | foto: MAFRA, Radek KalhousLidové noviny

Pořadatelé předváděcích akcí budou muset zřejmě České obchodní inspekci hlásit dopředu místo konání, datum, časový harmonogram a jaké zboží na akci budou nabízet. Stejné údaje budou muset být také na letácích, kterými organizátoři zejména seniory na tyto akci lákají. Za porušení těchto povinností bude prodávajícímu hrozit pokuta až pět milionů korun. Vyplývá to z návrhu novely zákona o ochraně spotřebitele, který schválila vláda.

Není ovšem jisté, zda zákon v nejbližší době projde Poslaneckou sněmovnu, kterou čeká rozpuštění. "Každá další vláda v těchto nepolitických věcech bude ráda, že jsou normy předpřipraveny. A je dobře když se takovým návrhem vláda zabývá," uvedl k tomu premiér v demisi Jiří Rusnok.

ČTĚTE TAKÉ:

"V posledním období vzrostl právě podíl prokázaných případů užití nekalých obchodních praktik reprezentanty společností, které uskutečňují prodej výrobků či poskytování služeb v rámci předváděcích akcí, a to včetně praktik agresivních.

Jednou z příčin tohoto nežádoucího jevu je skutečnost, že se dozorové orgány o předváděcích akcích dozví zpravidla po jejich konání, kdy již nelze jednoznačně a hodnověrně prokázat porušení právních povinností," uvádí materiál. Novelu proti tzv. šmejdům připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu ještě pod vedením bývalého ministra průmyslu Martina Kuby (ODS).

ČOI udělila v prvním pololetí provozovatelům předváděcích akcí 84 pokut v celkové výši 11,2 milionu korun. Porušení zákona inspektoři zjistili u 80 procent z 218 kontrolovaných akcí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!