17. srpna 2009 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda schválila zavedení černé listiny firem, které nedostanou zakázky

Miloslav Vlček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Vlček | foto: Lidové noviny

PRAHA Vláda schválila návrh novely zákona o zadávání veřejných zakázek, kterou jako poslanec předložil předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Novela mimo jiné zavádí takzvanou černou listinu firem, které by neměly mít přístup k veřejným zakázkám. Navrhované opatření má zamezit účasti na zakázkách lidem, kteří se v minulosti provinili podvody ve veřejné soutěži. Pokud někdo při prokazování kvalifikace uvede falešné údaje a bude za to potrestán, ocitne se jeho jméno ve veřejně přístupném rejstříku "zakázaných" dodavatelů. 

Opatření má pomáhat v boji s korupcí a zvýšit průhlednost zakázek. Zákaz veřejných zakázek pro firmu nebo podnikatele by měl platit tři roky. Za předložení falešných údajů o kvalifikaci uchazeče o zakázku bude také hrozit až desetimilionová pokuta.

Vlček svůj návrh novely konzultoval s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Jako poslanec ho předložil z časových důvodů, aby ho sněmovna stihla schválit včas. Stanovisko vlády k Vlčkově návrhu není rozhodující. Poslední slovo má při schvalování zákonů parlament.

Kraje dostanou na likvidaci povodňových škod 3,6 miliardy

Vláda dnes také rozhodla o dotacích na likvidaci škod způsobených červnovými a červencovými povodněmi, ze státní kasy vyčlení 3,6 miliardy korun. Jsou to peníze určené pro nápravu škod na obecním a krajském majetku.

Dalších 442 milionů korun bude směřovat na podporu odstraňování škod v oblasti bydlení. Z toho je 120 milionů korun určených výstavbu takzvaných povodňových domků. Dalších 480 milionů korun má do postižených oblastí směřovat ze Státního fondu rozvoje bydlení v podobě úvěrů s nízkými úroky.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!