2. března 2009 18:49 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda schválila zavedení slev na sociálním pojištění

PRAHA Vláda schválila dva návrhy zákonů, které by měly změkčit dopady hospodářské krize na podniky a zaměstnavatele v Česku. Kabinet tak souhlasil se zkrácením odpisů podnikatelům a zavedením slev na sociálním pojištění pro zaměstnavatele, jež mají zamezit propouštění především zaměstnanců s nízkými příjmy. Stát očekává, že by tak mohl zachránit 50 až 70 tisíc pracovních míst.

Celkový objem slev na pojistném v celoročním vyjádření činí 18 miliard Kč.

"Sleva bude mít degresivní charakter, bude začínat na částce 630 Kč u minimální mzdy a končit na částce, která tvoří 1,15násobek průměrné mzdy. U mzdy 15 tisíc korun bude sleva zhruba 400 korun," uvedl Nečas. Protikrizové opatření bude zavedeno do konce roku 2011 a je cíleně zaměřeno na lidi s podprůměrnou mzdou, dodal. Podle odborů a opozice ale návrh situaci na pracovním trhu nezlepší.

Další novelou, kterou dnes vláda schválila, je novela zákona o dani z příjmu. Podnikatelé a podniky díky ní zřejmě od letoška až do poloviny příštího roku budou mít možnost zkrátit si lhůty pro odepsání hmotného majetku v první a druhé odpisové skupině.

"Toto opatření povede ke stimulaci poplatníků k pořízení například kancelářských strojů, výpočetní techniky a telefonických přístrojů s pořizovací cenou vyšší než 40 tisíc korun, dále pak osobních i nákladních vozidel, strojů a zařízení pro zemědělství, průmysl, stavebnictví a zdravotnictví," uvedlo ministerstvo financí.

"Schválení těchto zákonů je určitě dobrou zprávou pro tuzemský průmysl a přichází v nejvyšší čas, kdy mnohé podniky se již dostávají do vážných existenčních problémů. Pokud cílem těchto opatření má být udržení co největší zaměstnanosti a zachování výroby a provozů podniků, tak je nutné, aby začala platit dříve, než tyto podniky budou nuceny ukončit svoji činnost. Doufáme, že čeští politici si uvědomují vážnost celé situace a že legislativní proces dalšího schvalování uspíší tak, aby trval nejkratší možnou dobu," uvedl dnes prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Vláda dnes jednala také o novele insolvenčního zákona, která by měla mimo jiné upravit způsob vyplácení mezd zaměstnancům firem, jež jsou v insolvenci. Na problémy při vyplácení si teď stěžují především pracovníci některých krachujících skláren, kteří dnes demonstrovali před úřadem vlády.

Současná úprava podle nich při uspokojování pohledávek upřednostňuje věřitele před zaměstnanci. Většinu změn už dnes vláda schválila. V úterý se ještě bude jednat právě o nárocích zaměstnanců na mzdy. Novelou by se pak vláda měla zabývat ve čtvrtek.

Změny v současných pravidlech připravila skupina expertů včetně soudců Nejvyššího soudu. "Jejich cílem je nastavit taková pravidla, aby insolvenční zákon ještě více než dosud umožňoval přežití podniku i jeho reorganizaci, jeho případné oddlužení, a nikoliv zánik a rozprodej," uvedl už dříve ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Novelu zákona by chtěl poslat ve zkráceném řízení do parlamentu tak, aby byla schválena ještě v první půlce roku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz