23. května 2012 11:10, aktualizováno  11:50 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda schválila změny v daních. Stoupne DPH, paušály se omezí

Petr Nečas přichází na schůzi vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas přichází na schůzi vlády. | foto: ČTK

PRAHA Od příštího roku stoupne daň z přidané hodnoty o jedno procento na 15 a 21 procent, omezí se výdajové paušály u podnikatelů nebo se dočasně zruší stropy na zdravotní pojištění. Novely konkrétních daňových a dalších zákonů dnes schválila vláda. Zákony ruší rovněž zelenou naftu, kvůli které protestují zemědělci. Změny musí schválit ještě parlament a podepsat prezident.

Příjmy většiny menších měst a obcí stoupnou, naopak velká města dostanou o 1,1 miliardy korun méně. Vláda schválila i novelu zákona o rozpočtovém určení daní, informoval ČTK zdroj obeznámený s jednáním vlády. Koalice se na změnách v zákonu dohodla na počátku týdne a chce návrh schválit již na červnové schůzi poslanců.

Opatření mají snížit schodek veřejných financí pod tři procenta a mají platit od roku 2013. Některá z nich by měla platit ale jen do roku 2015. Rámcově s návrhy souhlasila vláda již 11. dubna, nyní jsou změny předkládány jako novely konkrétních zákonů.

ČTĚTE VÍCE:

Zvýšení sazeb DPH o procento podle návrhu neovlivní zboží a služby spadající do jednotlivých kategorií. Výjimkou budou některé zdravotní prostředky, u kterých požaduje přesun do základní sazby Evropské unie. Vyšší sazbou budou také daněny dětské pleny, důvodem je opět požadavek Unie.

Vláda schválila i novelu o rozpočtovém určení daní

Podle novely o rozpočtovém určení daní, kterou dnes také vláda schválila, stoupnou příjmy většiny menších měst a obcí, naopak velká města dostanou o 1,1 miliardy korun méně. Koalice se na změnách v zákonu dohodla na počátku týdne a chce návrh schválit již na červnové schůzi poslanců.

ČTĚTE TAKÉ:

Příjmy získané ze zvýšení DPH a zdanění fyzických osob by měly plynout pouze do státního rozpočtu. Změna rozpočtového určení daní sníží podíl obcí na příjmech z těchto daní. Například u DPH pro roky 2013 až 2015 tak budou obce dostávat 18,9 procenta celostátního výnosu a kraje 7,86 procenta. Nyní je to 19,93 procenta a 8,29 procenta. Kraje ale ale s touto změnou v rámci připomínkového řízení nesouhlasí.

Změny, které začnou platit v roce 2013:

  • omezení výdajových paušálů u daně z příjmů fyzických osob
  • zvýšení srážkové daně z příjmů vůči daňovým rájům (z 15 na 35 procent)
  • zrušení tzv. zelené nafty
  • zvýšení daně z převodu nemovitosti o jedno procento (ze tří na čtyři procenta).
  • zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty o jedno procento na 15 a 21 procent; od roku 2016 se sazby sjednotí na 17,5 procenta. Související změna rozpočtového určení některých daní.
  • zvýšení daně z příjmů fyzických osob ve výši sedm procent u příjmů nad 48násobek průměrné roční mzdy
  • zrušení základní slevy na dani z příjmů fyzických osob pro pracující důchodce
  • zrušení stropů u pojistného na veřejné zdravotní pojištění (nyní je 72násobek průměrné roční mzdy)

V případě výdajových paušálů navrhuje ministerstvo financí v novele zákona jejich výši zachovat. Ovšem u činností spadajících do paušálů ve výši 40 procent nebo 30 procent bude absolutní výše odpočtu omezena částkou 800 tisíc korun, respektive 600 tisíc korun.

To znamená na maximální možný odpočet z mezního příjmu stanoveného na dva miliony korun. Osoby využívající paušály nebudou moci uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě a na manžela či manželku bez vlastních příjmů.

Výše paušálů záleží na druhu příjmů

Výdaje ve výši 80 procent z příjmů platí pro zemědělskou výrobu, lesní a vodní hospodářství a pro řemeslné živnosti. Ostatní živnosti použijí sazbu 60 procent. Sazba 40 procent je určena pro příjmy z jiného podnikání, například ze svobodných povolání, z finančního poradenství a podobně. K příjmům z pronájmu je pak možné uplatnit výdaje ve výši 30 procent z příjmů.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?