31. března 2009 9:18 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda se dohodla s opozicí, podpoří se navzájem

Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka | foto: Lidové noviny

PRAHA Vyjednavači koaliční ODS a KDU-ČSL se včera večer dohodli se zástupci ČSSD, že v Poslanecké sněmovně nechají projít do druhého čtení návrhy protikrizových opatření vlády a opozice, přičemž dál budou o návrzích jednat. Novinářům to dnes po jednání s ministrem financí Miroslavem Kalouskem a ministry průmyslu a obchodu Martinem Římanem a práce a sociálních věcí Petrem Nečasem řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

Vláda chce například prosadit slevy na sociálním pojištění, opozice naopak navrhuje zvýšení podpor v nezaměstnanosti a slevy na dani na dítě.

Poslanecká sněmovna by měla protikrizový návrh sociální demokracie projednat na mimořádné schůzi v úterý. Podnět k ní dala právě ČSSD. Naopak v pátek čeká poslance mimořádná schůze iniciovaná ODS. Zákonodárci by na ní měli projednat novely tří zákonů, které v rámci protikrizových opatření předložila vláda.

"Dohodli jsme se na tom, že jak v úterý, tak v pátek budeme postupovat symetricky. To znamená, že vládní koalice nebude zítra navrhovat zamítnutí našich návrhů, které se týkají hospodářské krize, a podpoří zkrácení lhůt u těchto návrhů," uvedl Sobotka. Stejně se podle něj v pátek zachová ČSSD.

"Výsledkem této dohody by měl být fakt, že jak vládní návrhy tří zákonů, tak náš návrh protikrizového balíčku, projdou bez problémů v Poslanecké sněmovně do druhého čtení a budeme pokračovat v jednáních o tom, co je přijatelné pro vládu a co je přijatelné pro opozici," uvedl Sobotka.

Podle Nečase by hlasování ve druhém a třetím čtení mohla sněmovna díky zkrácení lhůt zahájit na své další schůzi poslední dubnový týden. "Současně se u těch protikrizových opatření vytvořil prostor pro pokus o nalezení společně přijatelného návrhu," řekl Nečas novinářům. Spokojený dnes z jednání odcházel i stínový ministr průmyslu za ČSSD Milan Urban. "Závěr já považuji skutečně za pozitivní, že se nebudeme snažit ani my ani vláda shodit ze stolu návrhy, které považujeme za seriózní. Vytváříme tím prostor, aby na příští schůzi Poslanecké sněmovny mohly být některé protikrizové návrhy schváleny," podotkl.

Zástupci koalice a opozice dnes podle Římana hovořili také o jednotlivých protikrizových opatřeních, které navrhuje vláda a ČSSD. "Snažili jsme se vydefinovat vlajkové lodi každého toho návrhu. Myslím si, že jsme je našli.

Budeme v průběhu tohoto týdne ještě jednat," prohlásil Říman. Prioritou vlády je podle Nečase sleva na sociálním pojištění. ČSSD proti krizi kromě zavedení takzvaného šrotovného navrhuje snížení dolní sazby daně z přidané hodnoty z devíti na šest procent, zvýšení přídavků na děti i podpory v nezaměstnanosti.

Podle Kalouska kabinetu záleží na tom, aby se ulevilo tlaku na propouštění. Společný koaličně-opoziční balíček by tak podle něj byl ku prospěchu všech.

Bude-li schválena degresivní sleva na sociální pojištění, zvýšení podpory v nezaměstnanosti a zvýšení slevy na dani na dítě, bude podle Kalouska následovat stanovení jednotlivých parametrů. Například slevu na dítě má nyní každý poplatník 10.640 Kč, případné zvýšení o stokorunu by se projevilo v rozpočtu 200 miliony Kč, při tisícikoruně by to byly dvě miliardy Kč, poznamenal již dříve Kalousek.

ČTK