1. února 2010 16:53 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda sebrala ČOI kompetenci, nesmí už kontrolovat hygienu

Hygienici kontrolují potraviny v celé republice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hygienici kontrolují potraviny v celé republice. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká obchodní inspekce (ČOI) by při kontrolách prodejen či restaurací už nemusela zároveň dohlížet také na to, zda jsou v těchto provozovnách dodržovány hygienické předpisy. Počítá s tím novela, kterou dnes schválila vláda. Novela je součástí projektu zaměřeného na snižování administrativní zátěže podnikatelů a nyní se jí budou zabývat poslanci.

"Je to (novela) usnadnění podnikatelského prostředí a do značné míry je to norma transpoziční, čili sleduje kompatibilitu s příslušnou legislativou EU," řekl dnes novinářům po jednání vlády premiér Jan Fischer, podle kterého tak vláda pokračuje v záměru předchozích kabinetů.

"Každý krok, který usnadní život českým podnikatelům, je samozřejmě dobrý a je ve shodě s požadavky a potřebami sociálních partnerů," dodal.

Novela by měla například změnit systém práce ČOI. "ČOI nebude v provozovnách kontrolovat dodržování hygienických předpisů, protože jejich kontroly jsou v kompetenci hygienických stanic a je zbytečné, aby jednu činnost prováděly dva úřady," sdělil minulý týden ČTK Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu, které novelu připravilo.

Schválený návrh počítá také s tím, že pokud ČOI zjistí v prodejně závady, tak podnikatel je sice bude muset odstranit, ale už nebude mít povinnost nápravu hlásit zpět inspekci. Živnostníci by rovněž nemuseli živnostenskému úřadu oznamovat přerušení své činnosti.

Označování zboží bude jednodušší
Novela by také měla dát obchodníkům větší volnost při označování zboží. "Povinnost označit výrobek například názvem, vahou nebo rozměrem je u mnoha výrobků nepotřebná, mnohdy až absurdní, a vytváří tak zvýšené náklady na označování výrobků. Optimální je, aby rozhodnutí o rozsahu a obsahu označení výrobků bylo ponecháno na samotných prodávajících," podotkl Vitík.

Obchod s elektřinou a plynem by podle novely nadále podléhal pouze licenci podle energetického zákona a nevyžadoval zároveň i živnostenské oprávnění.

ČTK