27. července 2009 14:38 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda slíbila obcím na zmírnění dopadů krize dvě miliardy

Předseda Svazu měst a obcí Oldřich Vlasák (vlevo) a premiér Jan Fischer  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Svazu měst a obcí Oldřich Vlasák (vlevo) a premiér Jan Fischer | foto: ČTK

PRAHA Vláda se dnes se Svazem měst a obcí České republiky dohodla na textu memoranda o spolupráci při řešení dopadů hospodářské krize do roku 2010. Zároveň slíbila, že obce dostanou příští rok na výkon státní správy v přenesené působnosti dvě miliardy korun. Další dvě miliardy korun pak má vláda připraveny v rezervě.

"Jde o to, aby obce nedoplácely na služby, které dělají pro stát. Některé obce doplácejí až 70 procent, což je pro nás nepřijatelné," uvedl k vyčleněným financím předseda Svazu měst a obcí ČR Oldřich Vlasák. Zároveň dodal, že dohody směřují k tomu, aby samosprávy nebyly zatěžovány další byrokracií. "Chceme odložit případné novely zákonů, které by na města přenesly další agendy a poplatky," dodal.

Podle analýzy, kterou si ministerstvo financí nechalo zpracovat od Vysoké školy ekonomické, obce dotují náklady na státní správu zhruba čtyřmi miliardami korun.

Výkonný místopředseda svazu Jaromír Jech v neděli řekl, že propad hospodářství připraví letos obce o 20 miliard korun, daňové příjmy se jim totiž sníží ze 140 na 120 miliard.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!