16. března 2009 15:04 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda smetla 'bolševické návrhy'

Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek | foto: Lidové noviny

PRAHA "Je to takový bolševický návrh, který významným způsobem přesouvá pravomoci dané ústavou exekutivě na parlament." Tak komentoval premiér Topolánek vládní odmítnutí návrhů ČSSD na milionářskou daň, šrotovné a zákaz prodeje Ruzyňského letiště. Předseda legislativní rady vlády Pavel Svoboda uvedl, že návrh opozice "má nulový potenciál na zmírnění hospodářského útlumu."

Kabinet dnes odmítl i návrhy poslanců ČSSD na podporu hospodářského růstu. Protikrizová opatření sociální demokracie počítají vedle zvýšení daní lidem s hrubým příjmem nad 1,2 milionu korun ročně a šrotovného i s vyplacení 13.důchodu, navýšením přídavků na děti a podpor v nezaměstnanosti a prodloužením doby, po kterou se pobírají.

"Vláda konstatovala, že tento soubor opatření má nulový potenciál na zmírnění hospodářského útlumu. Znamenal by neproduktivní nárůst výdajů," uvedl Svoboda. Bez ohledu na stanovisko vlády, projedná normy poslanecká sněmovna, protože jde o poslanecké návrhy.

Zákaz prodeje? Bolševický návrh
Vláda dnes také odmítla návrh zákona, který by měl zakázat privatizaci ruzyňského letiště. Podle předsedy sněmovního klubu ČSSD Bohuslava Sobotky, který zákon k Letišti Praha předložil, hrozí v případě prodeje letiště "vážné bezpečnostní riziko". "Hlavním účelem je zastavit privatizaci letiště," řekl ČTK již dříve Sobotka.

"Je to takový bolševický návrh, který významným způsobem přesouvá pravomoci dané ústavou exekutivě na parlament. Pokládám tento typ návrhů za opravdu destrukci uspořádání, kterého tady po listopadu 1989 vzniklo," uvedl k návrhu premiér Mirek Topolánek.

Navíc podle premiéra v roce 2003 Sobotka překládal jako ministr financí vládě návrh Letiště privatizovat. "Když si přečtete argumentaci Sobotky z roku 2003, je to jako bych mluvil já," dodal premiér.

"Jedná se o návrh, který jde proti ustanovení vlády i programovému prohlášení a proto vládu s normou nesouhlasila," uvedl k návrhu sociálních demokratů Svoboda.

Prodej pražského letiště jako celku jedinému strategickému partnerovi schválila vláda počátkem loňského června. Soutěž zatím nebyla vypsána, její podmínky bude vláda projednávat zřejmě v září.


ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!