Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
25. listopadu 2010 18:22 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda tajně jedná o tom, zda se přidá k plánu na záchranu eurozóny

eurobankovky na mapě Evropy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy eurobankovky na mapě Evropy | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda tajně jedná o tom, zda se Česko bude podílet na chystaném evropském záchranném plánu pro země eurozóny. Jednání v důvěrném režimu kabinet přerušil. Dva členové vlády pod podmínkou anonymity serveru řekli, že prezident Václav Klaus by si přál, aby vláda vyjednala tzv. opt out na přijetí eura.

To by to znamenalo, že podobně jako Dánsko či Velká Británie by si Česko vyjednalo, že i když bude splňovat všechny podmínky pro euro, nemuselo by ho přijmout. Uvedl to server iDnes.cz.

Server připomněl, že už na říjnovém summitu Evropské unie se řešilo vytvoření "stálého mechanismu krizového řízení pro státy eurozóny". Ten by nahradil současný fond, který unie vytvořila po dohodě o finanční pomoci Řecku a z nějž má nyní směřovat pomoc také Irsku.

Čtěte také:

"Rýsuje se přitom několik scénářů, včetně participace nečlenských států eurozóny na něm. V tuto chvíli je proto zapotřebí konkretizovat vyjednávací pozici ČR," stojí v materiálu pro jednání vlády, který měli ministři podle serveru na stole tento týden. Věci veřejné údajně požádaly o odložení projednávání textu, aby se vyjasnilo, jaké by byly náklady pro Česko, pokud by se na plánu podílelo.

Kalousek je k tomuto plánu "velmi zdrženlivý"
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) k plánu, že by se Česko podílelo na krizovém plánu pro záchranu zemí eurozóny, řekl, že je k tomu "velmi zdrženlivý". "Pokud zaznívá, že bychom snad měli vyjednat opt out na euro, tak to není pozice české vlády," dodal Kalousek.

Jeden z ministrů, který na spor ve vládě server upozornil, řekl, že k zapojení do evropského plánu je zdrženlivá i centrální banka. iDnes připomněl i Klausovo středeční vyjádření, že euro je politický a ekonomický projekt, který byl od počátku riskantní.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas na otázku k materiálu, který měla na stole vláda v utajeném režimu, serveru sdělil, že žádná taková věc na vládě nebyla projednávána.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!