Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda tajně jedná o tom, zda se přidá k plánu na záchranu eurozóny

eurobankovky na mapě Evropy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy eurobankovky na mapě Evropy | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda tajně jedná o tom, zda se Česko bude podílet na chystaném evropském záchranném plánu pro země eurozóny. Jednání v důvěrném režimu kabinet přerušil. Dva členové vlády pod podmínkou anonymity serveru řekli, že prezident Václav Klaus by si přál, aby vláda vyjednala tzv. opt out na přijetí eura.

To by to znamenalo, že podobně jako Dánsko či Velká Británie by si Česko vyjednalo, že i když bude splňovat všechny podmínky pro euro, nemuselo by ho přijmout. Uvedl to server iDnes.cz.

Server připomněl, že už na říjnovém summitu Evropské unie se řešilo vytvoření "stálého mechanismu krizového řízení pro státy eurozóny". Ten by nahradil současný fond, který unie vytvořila po dohodě o finanční pomoci Řecku a z nějž má nyní směřovat pomoc také Irsku.

Čtěte také:

"Rýsuje se přitom několik scénářů, včetně participace nečlenských států eurozóny na něm. V tuto chvíli je proto zapotřebí konkretizovat vyjednávací pozici ČR," stojí v materiálu pro jednání vlády, který měli ministři podle serveru na stole tento týden. Věci veřejné údajně požádaly o odložení projednávání textu, aby se vyjasnilo, jaké by byly náklady pro Česko, pokud by se na plánu podílelo.

Kalousek je k tomuto plánu "velmi zdrženlivý"
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) k plánu, že by se Česko podílelo na krizovém plánu pro záchranu zemí eurozóny, řekl, že je k tomu "velmi zdrženlivý". "Pokud zaznívá, že bychom snad měli vyjednat opt out na euro, tak to není pozice české vlády," dodal Kalousek.

Jeden z ministrů, který na spor ve vládě server upozornil, řekl, že k zapojení do evropského plánu je zdrženlivá i centrální banka. iDnes připomněl i Klausovo středeční vyjádření, že euro je politický a ekonomický projekt, který byl od počátku riskantní.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas na otázku k materiálu, který měla na stole vláda v utajeném režimu, serveru sdělil, že žádná taková věc na vládě nebyla projednávána.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Po plynových maskách se v řadě eshopů jen zaprášilo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Po plynových maskách se v řadě eshopů jen zaprášilo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Po plynových maskách se v řadě eshopů jen zaprášilo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...