29. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vláda touží po miliardách státních firem. Vymyslela proto novelu

Peníze – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Přes 24 miliard korun mají celkem na svých účtech státní podniky jako třeba Lesy ČR, Budějovický Budvar, Česká pošta nebo Řízení letového provozu. Stát se k těmto penězům nemohl dosud dostat. V květnu se bude hlasovat o novele, která by vládě tento majetek zpřístupnila.

Jsou majetkem státu, často mají ve svých odvětvích monopol a díky tomu vydělávají i miliardy korun ročně. Přesto neexistuje mechanismus, jak by mohly zisky státních podniků přecházet do státní pokladny. Současná úprava zákona o státním podniku na takový postup nepamatuje.

Státní podniky tak hromadí zisky z minulosti, zatímco vláda zvyšuje daně a škrtá, kde může. Pro srovnání: podle ekonomů přineslo zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod státnímu rozpočtu zhruba 16,5 miliardy korun. Pokud by tedy vláda na volné peníze státních firem dosáhla, teoreticky by nemusela zvyšovat daně.

ČTĚTE DÁLE:

Chystaná vládní novela by měla umožnit odsání volných miliard ze státních podniků přes takzvaný fond zakladatele. Každý zakladatel, což jsou u státních podniků nejčastěji ministerstva, bude podle návrhu moci nařídit firmě, aby fond vytvořila a poté do něj „nalila“ část svého zisku. Ke konkrétnímu použití peněz má být nutný souhlas vlády.

Návrh již projednali poslanci hospodářského a zemědělského výboru. Sněmovna o něm má dále jednat na květnové schůzi.

Nejvýnosnější jsou Lesy ČR

Vůbec největší balík, o který se hraje, drží Lesy ČR. V „pokladně“ státního podniku leželo ke konci loňského září bezmála 16 miliard korun. Čtvrtinu z této částky pro Lesy spravuje PPF Banka, další 3,6 miliardy podnik svěřil do Raiffeisenbank a přes 2,6 miliardy korun má podnik uloženo v J&T Bance. O zbytek aktiv se Lesům stará dalších sedm společností, mezi které patří i největší české banky, jako jsou Česká spořitelna, ČSOB nebo Komerční banka.

„Podnik využívá klasické finanční instrumenty, hlavně jejich konzervativní formu, jako jsou například spořicí účty, termínované vklady nebo státní dluhopisy,“ sdělil mluvčí Lesů Zbyněk Boublík a dodal, že firma poslední dobou nejvíce pořizuje české státní dluhopisy. Jenom loni jich Lesy nakoupily za 1,5 miliardy korun.

Firmy grafika

Firmy grafika

Do státních bondů investuje také Česká pošta, která měla ke konci prosince volné 3,8 miliardy korun. Vedle dluhopisů za ně pořídila i depozitní směnky. Část peněz má také na spořicích účtech. Přes dvě miliardy korun v podobě volných peněz leží podle posledních údajů z obchodního rejstříku na účtech státního podniku Budějovický Budvar.

Volnou miliardou disponují i Vojenské lesy a statky. „Tyto prostředky jsou uloženy na termínovaných vkladech v několika bankách. Nejsou však disponibilní v celém rozsahu, protože například daňově uznatelné rezervy musí být ze zákona kryty odpovídajícími částkami na vázaných účtech,“ sdělila mluvčí podniku Hana Politzerová.

Přes miliardu korun shromáždila i Státní tiskárna cenin. Ta přitom v loňském roce vydělala jen zlomek této částky - necelých 155 milionů korun. „Finanční prostředky máme uloženy u Komerční banky, Commerz Bank, Unicredit Bank a ČSOB,“ uvedla mluvčí Státní tiskárny cenin Lenka Skřivánková.

Překvapivě velkou sumu má naspořenou i státní podnik Řízení letového provozu, který měl ke konci loňského roku na bankovních účtech nebo v hotovosti k dispozici celkem 852 milionů korun. „V současnosti stav volných finančních prostředků kolísá mezi 650 a 850 miliony korun a dlouhodobě se odvíjí od investičního cyklu,“ řekl mluvčí podniku Richard Klíma s tím, že firma má volné finanční prostředky uloženy na „výhodně úročených běžných bankovních účtech podniku“.

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?